ENRS to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu dyskusję i promowanie badań nad historią XX wieku. Główne zagadnienia nad którymi skupiają działania organizacji, to czasy reżimów dyktatorskich, wojen i oporu wobec ucisku. Tegoroczne Sympozjum „Upamiętniając i opowiadając wolność” poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. – Żyjemy w czasach permanentnej zmiany, gdzie wolność bywa zawłaszczana. Dlatego bardzo dziękuję organizatorom, że zdecydowali się skoncentrować naszą uwagę wokół jej fenomenu – powiedziała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
„Tegoroczna 12. edycja wydarzenia sympozjum „Pamięć Europy”, które od 2012 r. przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność jest szczególna. Szczególna, bo dedykowana wolności. Żyjemy w czasach permanentnej zmiany, gdzie wolność bywa zawłaszczana. Dlatego bardzo dziękuję organizatorom, że zdecydowali się skoncentrować naszą uwagę wokół jej fenomenu” – powiedziała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
„Autorytarne działania pozbawiają wolności w każdej dziedzinie życia: artystycznego, społecznego, naukowego czy też gospodarczego. Ale w Polsce potrafimy o to zawalczyć. Wiemy, że wolność nie jest zagwarantowana raz na zawsze, ale wiemy też że jest osiągalna i że trzeba o nią zabiegać, czemu jako społeczeństwo dajemy wyraz – dodała minister.
„To sympozjum jest zatytułowane `Upamiętniając i opowiadając wolność`. Czemu mówimy dziś o wolności? Wolność jest i powinna pozostać kluczową koncepcją dla większości instytucji, które zajmują się pamięcią. ENRS zostało utworzone aby wspierać dialog pamięci historycznej między Europą i innymi państwami, które w XX w. były pod wpływem agresji oraz terroru totalitarnego – powiedział dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz przewodniczący Rady Doradczej Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
„Żeby bronić wolności, czasem musimy zapłacić najwyższą cenę. Na początku XX w. w tej Cytadeli, 200 metrów stąd, zlokalizowane było więzienie polityczne, gdzie polscy patrioci byli więzieni, a obok również członkowie polskiego rządu podziemnego po 1863–1864 byli rozstrzelani. Wierzyliśmy, że upadek komunizmu w 1989 r. przynienie ze sobą wolność, demokrację i pokój na całym kontynencie. Przez jakiś czas tak właśnie było. Niestety po 25 latach w 2014 r. pojawiło się nowe zagrożenie: kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę po raz pierwszy” – dodał Kostro.
„Organizowane co roku sympozjum ma stwarzać nam wszystkim przedstawicielom instytucji upowrzechniających wiedzę o historii XX w. możliwość podzielenia się doświadczeniami, sukcesami, kłopotami. Chodzi o to, by wspierać nasze szanse na współpracę ponad granicami a uczestnikom i odbiorcom naszych późniejszych projektów przybliżyć różne punkty widzenia na historię XX w., pomóc się lepiej poznać i zrozumieć. Taki cel przyświeca każdej edycji sympozjum „Pamięć Europy”, a co roku zapraszamy państwa do dyskusji na jakiś ważny dla nas wszystkich temat. W tym roku, ze względu na to miejsce w którym się znajdujemy, (…) postanowiliśmy porozmawiać o wolności, w narracjach muzealnych i edukacji historycznej. Trudno o lepsze miejsce na rozmawianie o wolności jak właśnie Warszawa i Muzeum Historii Polski” – powiedział do zgromadzonych Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ENRS).
Pierwszego dnia sympozjum prelegenci skupili się na zagadnieniu wolności jako aktualnego wyzwanie dla historii publicznej i edukacji obywatelskiej. Paneliści dyskutowali o współczesnych konfliktach kształtujących nasze rozumienie historii. Starali się również odpowiedzieć na pytanie jakie nowe priorytety polityczne można wdrożyć, aby wspierać bardziej świadomą edukację obywatelską, właszcza w kontekście wyzwań związanych z wolnością w społeczeństwach europejskich i globalnych.
Czterodniowe wydarzenie to nie tylko panele dyskusyjne. Podczas sesji przedstawiciele różnych instytucji podzielą się doświadczeniami z projektów, z kolei uczestnicy „turbo prezentacji” dostaną do dyspozycji 90 sekund, żeby przedstawić swoją instytucję, projekt lub zachęcić do współpracy nowych partnerów.
Idea sympozjum organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji. Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną.
ENRS wspiera badania akademickie, projekty edukacyjne i wydarzenia promocyjne za pośrednictwem międzynarodowej sieci naukowców i instytucji partnerskich. Swoimi działaniami chce przyczynić się do budowania lepszych relacji pomiędzy społeczeństwami europejskimi, poprzez dyskusję o naszej wspólnej przeszłości z poszanowaniem wrażliwości narodowej.
Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkali się w Muzeum Historii Polski w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych oraz miejsc pamięci. Miejsca te przez dziesięciolecia odgrywały szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej – zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak również jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.
Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainaugurowany w 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu, Tallinie, Dublinie i Barcelonie.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024
Michał Fiedorowicz
Źródło: Muzeum Historii Polski