W poniedziałek przed Poznańskimi Krzyżami odbędą się główne uroczystości 65. rocznicy Czerwca ’56. 28 czerwca 1956 r. robotnicy w stolicy Wielkopolski podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.
Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób, około 240 zostało rannych. Wydarzenia związane z rocznicą Czerwca odbywają się w Poznaniu od początku miesiąca.
Władze miasta podały, że wydarzenie będzie wzbogacone o wyjątkową część artystyczną: piosenki ze spektaklu "Kombinat" zaprezentują aktorzy Teatru Muzycznego. Przedstawienie inspirowane jest twórczością Grzegorza Ciechowskiego.
Główne obchody rocznicowe rozpoczną się w poniedziałek o godz. 19.00 pod Poznańskimi Krzyżami. Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu oraz przedstawiciele władz.
Władze miasta podały, że wydarzenie będzie wzbogacone o wyjątkową część artystyczną: piosenki ze spektaklu "Kombinat" zaprezentują aktorzy Teatru Muzycznego. Przedstawienie inspirowane jest twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Uroczystości odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią.
Obchody poprzedzi msza św. w intencji ofiar Czerwca w kościele oo. Dominikanów. Uświetni ją występ Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz towarzyszących mu artystów. Zaprezentują oni premierowo specjalne przygotowane na tę okazję dzieło muzyczne.
W poniedziałek od rana składane będą kwiaty w miejscach pamięci związanych z Czerwcem - przy tablicy pamiątkowej przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, na skwerze im. Trzech Tramwajarek czy tablicy przy gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej, upamiętniającej studentów poległych w Czerwcu. Uroczystości odbędą się także przy bramie głównej Zakładów Cegielskiego oraz przy ul. Kochanowskiego.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" – kolejnych kroków ku wolności.
Obchody Czerwca trwają też przez cały weekend. W sobotę na skwerze Eki z Małeki odbędzie się inscenizacja poświęcona uczestnikowi robotniczego zrywu Januszowi Kulasowi. Pokazana zostanie wystawa dotycząca Czerwca. Będzie można wziąć także udział w spacerze historycznym z przewodnikiem.
W niedzielę przedstawiciele władz miasta oraz regionu złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze szpitala im. F. Raszei oraz pod tablicami poświęconymi pamięci Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda.
Przy Centrum Kultury Zamek odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć". W hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich zaplanowano przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Ósmego Dnia pt. "Pierwszy strzał".
Życie straciło wówczas, według ustaleń śledztwa, 58 osób. Co najmniej 244 osób cywilnych zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas, według ustaleń śledztwa, 58 osób. Co najmniej 244 osób cywilnych zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" – kolejnych kroków ku wolności.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/