Przygotowana przez poznański oddział IPN wystawa plenerowa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” zostanie otwarta w poniedziałek w południe przed Gmachem Sejmu Śląskiego w Katowicach. Tego dnia po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
W poniedziałek 27 grudnia br. przypadnie 103. rocznica rozpoczęcia insurekcji.
Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, z tej okazji z inicjatywy wojewody poznańskiego tamtejszy IPN opracował wystawę, przybliżającą dzieje i bohaterów powstania. Plenerową ekspozycję można już oglądać m.in. w Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
"Może niekiedy nie doceniamy wagi tego, co udało nam się osiągnąć. Pewnie następne pokolenia będą lepiej odczytywały, jak ważne było to powstanie. To nasze zobowiązanie i powinność, by o powstańcach pamiętać, by o powstaniu mówić, ale też by cieszyć się tym powstaniem, tym zwycięstwem. By ten gen zwycięstwa i wolności nieść dalej" – podkreśla szef poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.
Od poniedziałku wystawę będzie można zobaczyć również w woj. śląskim. Według informacji urzędu zostanie ona otwarta w poniedziałek w południe przed wejściem do Westybulu Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego (od strony Placu Sejmu Śląskiego) przez wicewojewodę śląskiego Jana Chrząszcza oraz dyrektora katowickiego IPN Andrzeja Sznajdera.
Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem Wielkopolskim: jego genezę, wybuch, a także przebieg, od strony militarnej i dyplomatycznej. Ekspozycja podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II Rzeczypospolitej.
"Może niekiedy nie doceniamy wagi tego, co udało nam się osiągnąć. Pewnie następne pokolenia będą lepiej odczytywały, jak ważne było to powstanie. To nasze zobowiązanie i powinność, by o powstańcach pamiętać, by o powstaniu mówić, ale też by cieszyć się tym powstaniem, tym zwycięstwem. By ten gen zwycięstwa i wolności nieść dalej" – mówił w ub. tygodniu szef poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.
W Poznaniu trwają przygotowania do tegorocznego, obchodzonego 27 grudnia po raz pierwszy, święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Wystawa przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem Wielkopolskim: jego genezę, wybuch, a także przebieg, od strony militarnej i dyplomatycznej. Podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
W woj. śląskim w kolejnych latach 2019-2022 r. trwają obchody 100. rocznicy kolejnych trzech powstań śląskich, a także plebiscytu w 1921 r. oraz przyłączenia w 1922 r. znacznej części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ rpo/ lena/