11 czerwca w Poznaniu zainaugurowana została 16. odsłona akcji Światełko dla Czerwca ’56. Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie pamięci o Poznańskim Czerwcu i edukowanie młodych pokoleń.
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób.
Światełko dla Czerwca organizowane jest przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Każdego roku wydarzenie ma dwie odsłony; we wtorek zainaugurowano czerwcową odsłonę akcji, poprzedzającą obchody rocznicowe.
Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przypomniała, że dzięki tej inicjatywie uczniowie ze współpracujących z muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu i upamiętnić osoby związane z jego historią.
„W czerwcu, przed rocznicą Czerwca, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku, przed dniem Wszystkich Świętych, groby uczestników i propagatorów pamięci o Poznańskim Czerwcu 1956. Każdą edycję akcji rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby” – podała Brzezicka.
We wtorek (11 czerwca) uczniowie spotkali się przy grobie Czesława Jackowskiego, ślusarza pracującego w 1956 roku w ZISPO. 28 czerwca 1956 roku, kiedy robotnicy i inni mieszkańcy Poznania wyszli na ulice, Czesław Jackowski został raniony serią kul. Obrażenia były na tyle poważne, że po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu zmarł w wieku 41 lat.
Światełko dla Czerwca '56 potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary Poznańskiego Czerwca, uporządkują ich groby i zapalą symboliczny znicz.
W projekcie biorą udział nie tylko poznańskie szkoły, ale również placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ miś/