
W stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki otwarto wystawę „Siła, tożsamość, wspólnota. Żydowski sport w Polsce międzywojennej (1918-1939)”. Czynna będzie do września.
Interesująca jest wystawowa plansza zatytułowana „Od boiska do biblioteki”. Widnieją na niej zdjęcia żydowskich sportowców, którzy zdobyli później sławę w polityce czy też na scenie teatralnej. M.in. aktora Michała Znicza, który marzył o piłkarskiej karierze, grając w Makabi Warszawa. Sukcesów na boisku nie zanotował, za to stał się sławny, występując w wielu polskich filmach.
Na wystawie można się dowiedzieć, że w Bielsku, w roku olimpijskim 1896, powstało pierwsze na świecie Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczne.
W krajowej czołówce szachistów grali Ksawery Tartakower, Akiba Rubinstein czy też Mieczysław Najdorf, którego udział w szachowej olimpiadzie w Argentynie uratował od niechybnej śmierci po napadzie Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku.
Tenis stołowy był jedną z tych dyscyplin, w których żydowscy sportowcy odgrywali kluczową rolę. W latach 1926-1939 w Polsce kluby żydowskie zdominowały rozgrywki na wszystkich szczeblach. W latach 30. XX wieku Żydzi stanowili większość zawodników reprezentacji narodowej, w której startowali m.in. Alojzy Ehrlich, Emil Schieff-Gutek i Symche Finkelstein, byli też medalistami najważniejszych imprez międzynarodowych.
Dużym wydarzeniem na arenie międzynarodowej była I Zimowa Makabiada, którą w lutym 1933 roku gościło Zakopane. Gwiazdami w ekipie polskiej byli triumfator biegu na 18 km Izaak Wahrenstein, najlepszy w zjeździe Henryk Muckenbrun, zwyciężczyni biegu na 8 km Lidia Schwarcbard oraz najlepsi wśród saneczkarzy Maksymilian i Regina Enkerowie.
Równie popularna była piłka wodna, która wzorem futbolu miała własną Ligę Państwową.
Gimnastyk Henryk Rosmarin przez ponad dziesięć lat prezesował Hasmonei Lwów, a od 1940 roku był konsulem Rzeczypospolitej w Tel Awiwie. Warszawska wystawa zagości w tym mieście już we wrześniu, a organizatorem ekspozycji jest ambasada RP w Izraelu. Dla zwiedzających przygotowano tłumaczenie w językach hebrajskim i angielskim. Współorganizatorem wydarzenia jest także stołeczne Muzeum Żydów Polskich Polin. (PAP)
jej/ co/