Nikt nie może przywłaszczać sobie zwycięstwa nad nazizmem – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z okazji Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Władze ogłosiły, że w związku z epidemią w kraju nie odbędą się masowe uroczystości.
"Nigdy nie zapomnimy strasznej ceny tego zwycięstwa. Według różnych danych to co najmniej 50 milionów ofiar, z których ponad osiem milionów to polegli i zamordowani Ukraińcy" - podkreślił Zełenski w orędziu do obywateli. "Pamiętając wszystkie okropności tego okresu, nie robimy z wojny kultu" - oświadczył.
Jak dodał, "wkład Ukraińców w zwycięstwo nad nazizmem jest ogromny". "I dziś nikt nie może prywatyzować zwycięstwa. Mówić, że mogłoby do niego dojść bez Ukraińców" - wskazał prezydent. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina, który w grudniu 2010 roku powiedział, że zwycięstwo mogłoby być osiągnięte bez Ukraińców - przypomina portal Ukraińska Prawda.
"75 lat temu odnieśliśmy zwycięstwo nad nazizmem. Potrzeba było jeszcze 46 lat, byśmy zdobyli niepodległe ukraińskie państwo. I dziś już szósty rok z rzędu bronimy go" - zaznaczył prezydent, mając na myśli trwający od 2014 roku konflikt w Donbasie.
Według danych opublikowanych przez policję 9 maja w kraju ma odbyć się 340 wydarzeń z okazji Dnia Zwycięstwa, w tym 50 rajdów samochodowych.
Policja poinformowała o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa w ukraińskiej stolicy. Na niektórych stołecznych ulicach wstrzymano ruch. Policja przekazała, że pilnuje przestrzegania ograniczeń wprowadzonych z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz zakazu używania symboli komunistycznych i nazistowskich. MSW przypomniało o zakazie używania pomarańczowo-czarnej wstążki św. Jerzego, tzw. gieorgijewskiej lenty, która uważana jest w tym kraju za symbol rosyjskiej agresji i znak rozpoznawczy wspieranych przez Moskwę separatystów z Donbasu.
W sobotę w kijowskim Parku Wiecznej Chwały zgromadziło się kilkadziesiąt osób, gdzie złożono kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zapewniła, że na terenie parku co godzinę przeprowadzana jest dezynfekcja w związku z epidemią koronawirusa.
Od 2015 roku Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja; jest to Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak samo jak w Rosji. Ta ostatnia data nadal pozostaje na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy. W związku z tym, że w tym roku 9 maja przypada w sobotę, dniem wolnym od pracy będzie poniedziałek.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ mars/