Do powstańczego obozowiska w centrum Poznania zaprosi 27 grudnia, w Narodowy Dzień Zwycięskiego Postania Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Na Starym Rynku zobaczyć będzie można wystawę o zamordowanych w Katyniu powstańcach, kawalerach Virtuti Militari.
27 grudnia po raz pierwszy obchodzone będzie nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918–1919, przypada w rocznicę wybuchu insurekcji.
Obchody 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego będą odbywać się pod hasłem „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE”. Główne uroczystości odbędą się 27 grudnia w Poznaniu. Ich gospodarzem jest wielkopolski samorząd.
Wydarzenia towarzyszące oficjalnym uroczystościom rozpoczną się w Poznaniu już 26 grudnia. Na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.
Do wspólnego świętowania zaprasza też Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które było współinicjatorem ustanowienia święta państwowego, honorującego zwycięski zryw Wielkopolan.
Wydarzenia towarzyszące oficjalnym uroczystościom rozpoczną się w Poznaniu już 26 grudnia. Na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.
"Po raz kolejny Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, firmą Torpol S.A. oraz Chórem Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego przypomni, jakie poruszenie wywołał przyjazd mistrza Paderewskiego w 1918 roku. Dzień później wybuchło powstanie wielkopolskie. Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością. Opowiemy też historię przyjazdu Paderewskiego do Poznania" – poinformowała Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W rolę Ignacego Jana Paderewskiego wcieli się popularny poznański aktor Andrzej Lajborek. Chętni będą mogli odbyć wraz z nim podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań–Swarzędz-Poznań.
27 grudnia Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku oraz na plac przy ul. Ludgardy, na którym stoi pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie stanie obozowisko powstańcze.
W świąteczny dzień czynne będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu. Muzeum zaprosi chętnych do obejrzenia nowej wystawy czasowej "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu".
"Przy pomniku pojawią się rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów, zaprezentujemy samochód pancerny Ehrhardt M17. Będziemy rozdawać flagi powstańcze i rozetki, o godz. 16.40 rozbłysną race" – podała Brzezicka.
W świąteczny dzień czynne będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu. Muzeum zaprosi chętnych do obejrzenia nowej wystawy czasowej "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu", przygotowanej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń".
"W sali kinowej zaproponujemy pokazy filmów o historii powstania oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na najmłodszych zwiedzających czekać będą specjalne książeczki edukacyjne" – podała Brzezicka.
Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Na stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/