
Na Zamku Książ otwarto wystawę „Gabinet osobliwości”. Znajdują się na niej m.in. dzieła sztuki, starożytne naturalia czy pamiątki po właścicielach Książa. Ekspozycja nawiązuje do XVIII-wiecznego gabinetu sztuki hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga.
Wśród zaprezentowanych przedmiotów zwiedzający mogą zobaczyć m.in. czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, XVIII-wieczne modele anatomiczne z kości słoniowej, karkonoskie szkło czy steampunkowe modele skorupiaków przekazane przez książęcą rodzinę Sapiehów, a także obrazy, książki i mapy.
Najważniejszymi, bo oryginalnymi i pochodzącymi z Książa, eksponatami prezentowanymi na wystawie jest osiem barokowych witryn, w których prezentowana jest kolekcja 110 przekazanych na ekspozycję przedmiotów.
- Tego typu gabinety były poprzednikami dzisiejszych muzeów, stąd nazywane były niekiedy komnatami rozumu, ponieważ pozwalały na usystematyzowanie ówczesnej wiedzy o świecie. Cieszyły się ogromną popularnością w XVII i XVIII wieku - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Sielicka.
Taki gabinet przez 200 lat istniał na Zamku Książ. Należał do hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga (1682-1742). Arystokrata uważany jest za jednego z najwybitniejszych panów na Książu. Ekspozycja nie przetrwała II wojny światowej.
Po jej zakończeniu, kiedy nie było jeszcze decyzji o remoncie Książa, osiem z dziewięciu gablot trafiło do Muzeum Narodowego w Poznaniu (oddział w Rogalinie), a jedna do muzeum Narodowego w Warszawie.
Po 80 latach zdecydowano się odtworzyć tajemniczą kolekcję. Wystawa ma charakter stały. Zabytkowe gabloty pozostaną na Zamku Książ. Wymieniane będą umieszczane w nich eksponaty.
- To dla nas ogromna radość, że tak wiele instytucji i osób prywatnych, w tym tak prestiżowych jak nasi wieloletni partnerzy, czyli muzea narodowe z Wrocławia i Poznania, zdecydowało się na udział w naszym projekcie - mówi prezeska Zamku Książ Dorota Karolewska.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy z 22 partnerami.
Pierwsza pisemna wzmianka o dzisiejszym Zamku Książ pochodzi z 1288 r. Początkowo był jednym z wielu zamków obronnych księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Obiekt miał ważne znaczenie strategiczne. Po doprowadzeniu do kompletnej ruiny w trakcie II wojny światowej, w latach 1956-62 Książ został zabezpieczony przez wrocławskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kompleksowe prace remontowe rozpoczęły się w 1974 roku, a w 1991 roku właścicielem obiektu została gmina Wałbrzych. (PAP)
kak/ miś/