
W Łodzi zakończył się kompleksowy remont zabytkowych domów robotniczych, tzw. famuł, przy ul. Wróblewskiego 7 i 9. Za 6 mln zł budynkom przywrócono historyczny wygląd. Wyremontowano też 28 lokali, w tym 13 dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W czwartek (27 lutego) władze Łodzi zaprezentowały efekty rewitalizacji dwóch domów robotniczych, które w XIX wieku służyły robotnikom pracującym dla pochodzącego z Francji przemysłowca branży włókienniczej Leona Allarta. Famuły są pozostałością po zbudowanym przez niego kompleksie fabrycznym; do dziś przy ul. Wróblewskiego stoi również willa fabrykanta.
Przed remontem oba domy były w stanie opłakanym, lokatorzy zamieszkiwali tylko część mieszkań. Wiosną 2024 r. do budynków weszły ekipy, które m.in. wymieniły główne elementy konstrukcyjne dachu i zaizolowały fundamenty.
W drugim etapie przebudowano wnętrza i wyposażono lokale w łazienki. Wymieniono także instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, stolarkę drzwiową i okienną - przy zachowaniu jej oryginalnego koloru. Elewację zewnętrzna odnowiono zgodnie ze wskazówkami konserwatora zabytków.
Przy ul. Wróblewskiego 7 wyremontowano 11 lokali, w tym 6 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, a pod numerem 9 remontem objęto 17 lokali, z czego 7 na parterze dostosowano do osób o szczególnych potrzebach. Przed budynkiem wybudowano też podjazd, który ma ułatwić im komunikację.
Dzięki rewitalizacji miasto wzbogaciło się o 28 lokali jedno- i dwupokojowych, liczących po 40-50 metrów kw. Z remontu wyłączone zostały już zasiedlone mieszkania. Planuje się w nich wymianę stolarki drzwiowej.
Jak zaznaczył wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, kamienice wyremontowano w ramach podnoszenia standardu lokali gminnych; miasto planuje na ten rok wiele podobnych inwestycji. (PAP)
agm/ mmu/