Nie żyje Wiesław Urbański jeden z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. O śmierci tego działacza opozycji niepodległościowej poinformowali w mediach społecznościowych jego przyjaciele.
Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku - powiedział PAP kolega zmarłego Zbigniew Natkański.
O śmierci Urbańskiego napisano na profilu społecznościowym Stowarzyszenia Ślad prowadzonym przez jednego z działaczy KOR Józefa Śreniowskiego. Tam o Urbańskim napisał m.in. jego przyjaciel z czasów studiów w latach 70. i 80 ub. w. Krzysztof Straus:"Okrutny los upomniał się o Wiesia Urbańskiego, mojego przyjaciela i kumpla" - napisał. "(...) Styczeń i luty 1981 r. - strajk studentów Łodzi. Wiesiu był w przywództwie strajku i negocjował w budynku filologii ma Kościuszki" - wspominał.
"Wiesiek to był człowiek, który wszystkich znał i któremu się nie odmawiało. Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki" - podsumował Straus.
W innych wpisach podkreślano, że Urbański był jednym z najodważniejszych ludzi opozycji antykomunistycznej. "Zmarł Wiesław Urbański. Bohater naszej niepodległości. Dla mnie wzór, kolega i przyjaciel. Wprowadzał mnie do Ruchu Młodej Polski. Boże jak ciężko. Proszę o modlitwę" - napisał na swoim profilu społecznościowym publicysta Marek Budzisz.
Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 70. i 80. ub. w. studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był m.in. działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, kolportował niezależne, zakazane przez komunistów, pisma: „Opinia”, „Bratniak”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR.
Jeszcze przed powstaniem Solidarności na osiedlu studenckim w Łodzi Urbański uczestniczył w akcji ulotkowej ws. bojkotu wyborów do Sejmu PRL. Był jednym z przywódców strajku łódzkiego rozpoczynającego zimą 1981 roku falę protestów studenckich. Strajki zakończyły się sukcesem - komunistyczne władze zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Wiesław Urbański został internowany 13 grudnia 1981. Przetrzymywany w więzieniach w Łęczycy i Łowiczu. Uczestniczył w głodówkach protestacyjnych więźniów politycznych PRL. Pod koniec lat 80. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Chicago był dziennikarzem polonijnej rozgłośni radiowej.
W latach 90. ub.w. był działaczem Porozumienia Centrum. Ostatnio pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi. W Encyklopedii Solidarności opozycyjny kolega zmarłego Wiesław Maciejewski przypominał m.in., że Urbański zasiadał również w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Łodzi.
Urbańskiego odznaczono m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
Wiesław Urbański miał 66 lat. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ dki/