45. rocznicę strajku w lubelskim węźle kolejowym uczczono w niedzielę w Lublinie. Sparaliżowanie ruchu kolejowego należało wtedy do najważniejszych wydarzeń nazwanych później Lubelskim Lipcem. Fala strajków w 1980 r. objęła cały region, poprzedzając protesty na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.
W Gibach przy Wzgórzu Krzyży (Podlaskie) odbyły się w niedzielę obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Uroczystości są organizowane w tym miejscu od 34 lat.
Gmina wiejska Nowe Miasto Lubawskie (woj. warmińsko-mazurskie) ma zmienić od nowego roku nazwę na gmina Bratian. Wniosek pozytywnie zarekomendowało MSWiA, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów.
21 lipca 1955 r. o godz. 16.00 został oddany do użytku Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina wraz z pl. Defilad. Wybudowany jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” wieżowiec w centrum Warszawy przez kilka dekad był drugim najwyższym budynkiem Europy – wyższy był tylko gmach Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie.
W Gibach przy Wzgórzu Krzyży (Podlaskie) zaczęły się w niedzielę obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej. Przed kościołem parafialnym trwa msza; potem jej uczestnicy mają się udać przed symboliczny grób pomordowanych. Uroczystości są organizowane w tym miejscu od 34 lat.
„Trzeci Świat to olbrzym, a jego celem powinno być rozwiązanie problemów przerastających Europę” – pisał Frantz Fanon, psychiatra, myśliciel i działacz polityczny.
Gmina Jaworze pozyskała ponad 4 mln zł dofinansowania z UE na przebudowę i modernizację zabytkowej willi Langera w centrum miejscowości – podały służby prasowe urzędu gminy. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie. Prace mają potrwać ponad dwa lata.
Legendarnego pruskiego lotnika Ferdinanda Schulza, zwanego „Ikarem z warmińskiego nieba", upamiętnią seniorzy lotnicy i rodzinna jego wieś Piszewo na Warmii. Konstruktor swój pierwszy szybowiec stworzył m.in. z listewek świerkowych, pergaminu, blachy z puszek do konserw i drutu do wiązania kwiatów.
Książnica Cieszyńska przygotowała wystawę poświęconą narodzinom Królestwa Polskiego, a także roli, jaką w jego kształtowaniu odegrał Śląsk Cieszyński, zakorzeniony w słowiańskiej tradycji i piastowskim dziedzictwie. Otwarcie zaplanowano na czwartek – podała placówka.