W ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 9 grudnia 2011 r. w Nowym Targu otwarta zostanie wystawa „Wojna polsko-jaruzelska”. Jest to fragment większej ekspozycji, która była pokazywana w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, krakowskim oddziale Muzeum Historii Polski.
Wernisaż wystawy, której organizatorami są Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Stowarzyszenie NZS 1980, NZSS Solidarność, odbędzie się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu (ul. Jana Kazimierza 20) 9 grudnia o godz. 15:00. Ekspozycja ta będzie pokazywana również w Rabce.
Wystawa zatytułowana „Wojna polsko-jaruzelska” jest próbą rekonstrukcji odczuć i wrażeń uczestników tamtych wydarzeń. W tych pierwszych dniach nowej i nieznanej rzeczywistości nikt nie wiedział czego się spodziewać. Wszystkim towarzyszył strach. Dla Polski stan wojenny oznaczał czas nieodwracalnie stracony...
Osią wystawy jest opowieść czterech bohaterów o nadziejach roku 1980 i strachu pierwszych dni po 13 grudnia 1981 roku.
Wykorzystane zostały w niej dokumenty filmowe z zasobów TVP, kroniki filmowe, a także zdjęcia autorstwa Stanisława Markowskiego. Aby jak najwierniej oddać atmosferę tamtych dni prezentację zorganizowano m.in. w schronie i piwnicach znajdujących się pod budynkiem Muzeum.
Bezprawie stanu wojennego dotknęło miliony Polaków, również tych niezaangażowanych politycznie, zwykłych ludzi. Nikt nie policzył ich dramatów, rodzinnych tragedii, pokrzyżowanych planów, karier, złamanych nadziei i zmarnowanej przyszłości. Wiele osób wyjeżdżało z perspektywą opuszczenia ojczyzny na zawsze.
Wobec ponad setki śmiertelnych ofiar aparatu przemocy z lat 1981-1989 (m.in. Bogdana Włosika i Ryszarda Smagura z Nowej Huty), ludzkie dramaty wydają się drobiazgami, ale wszystkie dopisują się do rachunku zbrodni i krzywd doznanych przez społeczeństwo po 13 grudnia 1981 roku.
Patronat medialny nad wystawą objął „Tygodnik Podhalański”.