Trójwymiarowe fotografie przedstawiające Józefa Piłsudskiego od lat dziecinnych przez okres Legionów, funkcję marszałka II Rzeczpospolitej po śmierć i uroczysty pogrzeb na Wawelu będzie można zobaczyć od piątku na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.
Na wystawie "Piłsudski 48 odsłon" znajdą się przekształcone w trójwymiarową wersję zdjęcia, wyselekcjonowane z ponad tysiąca fotografii pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy z kolekcji prywatnych.
Na wystawie "Piłsudski 48 odsłon" znajdą się przekształcone w trójwymiarową wersję zdjęcia, wyselekcjonowane z ponad tysiąca fotografii pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy z kolekcji prywatnych.
"Wybierając te zdjęcia zależało nam przede wszystkim, by zaprezentować Józefa Piłsudskiego nie tylko jako polityka, ale także jako człowieka. Chcieliśmy pokazać fotografie ciekawe, zwłaszcza do prezentacji w technice stereoskopowej, w której interesujący powinien być także drugi i trzeci plan. Patrząc na te zdjęcia, nigdy wcześniej nie pokazywane w technice trójwymiarowej, możemy odnieść wyjątkowe wrażenie ożywienia postaci, przedstawienia jej w sposób dynamiczny, w ruchu, działaniu" - opowiadała PAP kierująca Fotoplastikonem Warszawskim Lena Dąbkowska-Cichocka.
Na fotografiach można zobaczyć m.in. kamienicę, w której mieszkali rodzice Piłsudskiego oraz jego zdjęcie z dzieciństwa w towarzystwie brata Bolesława. Później widzimy dorosłego już marszałka w towarzystwie wojskowych współpracowników czy znanych polskich polityków takich jak Ignacy Mościcki czy Gabriel Narutowicz. Na dalszych fotografiach zaprezentowano obchody rocznic odzyskania niepodległości z lat 20. i 30. XX wieku, pierwszą dokonaną przez marszałka dekorację orderem Virtuti Militari oraz zdjęcia rodzinne z żoną i córkami. Cykl zamykają fotografie z pogrzebu Piłsudskiego na Wawelu.
"Mamy nadzieję, że te zdjęcia prezentujące ważny fragment XX-wiecznych dziejów Polski, przyczynią się także do zwiększenia zainteresowania historią wśród młodzieży. Liczymy, że kiedy zobaczą np. fotografię marszałka z maja 1926 roku, na moście Poniatowskiego w otoczeniu wojskowych, czytającego jakieś dokumenty, zaciekawi ich to i zapragną poznać historię tej sytuacji. Zainteresować ich może także historia konia Piłsudskiego występującego na zdjęciu z jego pogrzebu. Nie była to bowiem już sławna Kasztanka marszałka, tylko jej córka, która przejęła po matce funkcję oficjalnego wierzchowca Józefa Piłsudskiego" - dodała Dąbkowska-Cichocka.
Wystawa "Piłsudski 48 odsłon" będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada. (PAP)
akn/ abe/