Ponad 100 fotografii, odnalezionych we Francji, przedstawiających życie w oflagu dla polskich oficerów w bawarskim Murnau, można od środy oglądać w Poznaniu na wystawie „Murnau w 1945 r. zapomniane fotografie z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów”.
Zdjęcia pokazywane są po raz pierwszy na wystawie. Ekspozycja prezentowana w Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych powstała z kolekcji negatywów znalezionych w 1999 r. w Saint-Laurent-du-Var koło Nicei przez Oliviera Rempfera, syna francuskiego fotografa Alaina Rempfera.
Zdjęcia podzielono na trzy bloki: życie obozowe, wyzwolenie i Polski Ośrodek Wojskowy. Wystawę uzupełniają pamiątki po jeńcach oraz kilkuminutowy film nakręcony przez żołnierzy amerykańskich w trakcie zajmowania obozu i terenów wokół Murnau.
Większość zdjęć, których autor pozostał nieznany, zrobiono w dniu wyzwolenia oflagu 29 kwietnia 1945 r. i w ciągu kilku następnych tygodni, ale są też zdjęcia starsze ukazujące m.in. sceny z przedstawień teatralnych.
„Na unikatowych zdjęciach utrwalono codzienne życie oficerów, wizyty w ośrodku generałów Tadeusza Bora-Komorowskiego, Władysława Andersa i Kazimierza Schally’ego, a także alpejskie widoki okolic Murnau oraz zniszczonego bombardowaniami Monachium” – powiedział PAP kurator wystawy Piotr Kędziora
Według kuratora do najciekawszych zdjęć należy sekwencja fotografii ukazujących przebieg potyczki amerykańskiej szpicy rozpoznawczej z oddziałem niemieckim przed główną bramą wjazdową do obozu z 29 kwietnia 1945 roku.
Fotografie z Murnau zostały odnalezione w okolicach Nicei w sąsiedztwie budynku, który miał być przeznaczony do rozbiórki.
„Rempferowie, zafascynowani odkryciem, wybrali ok. 300 najlepszych technicznie zdjęć, zeskanowali je i umieścili na specjalnie w tym celu założonej stronie internetowej, którą nazwali +Zapomniane fotografie 1939-1945+, a dzięki odzewowi internautów dowiedzieli się, że są to zdjęcia z oflagu dla Polaków” – powiedział PAP Kędziora.
Poznańscy muzealnicy natknęli się na te fotografie podczas kwerendy materiałów do biografii generała Tadeusza Kutrzeby.
„Skontaktowaliśmy się z właścicielami fotografii i w ciągu roku udało się wystawę zorganizować” – dodał Kędziora.
Zdjęcia będzie można oglądać do września.
Obóz jeniecki w Murnau funkcjonował od 25 września 1939 r. do 29 kwietnia 1945 r. w kompleksie koszarowym wybudowanym dla jednostki Wehrmachtu. Przebywali w nim wyłącznie oficerowie polscy, m.in. dowódca Armii „Poznań” gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, a także pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. bryg. w st. sp. Stanisław Taczak. Po wyzwoleniu oflag, liczący wówczas ponad 5 tysięcy jeńców, przekształcony został w tzw. Polski Ośrodek Wojskowy, podległy dowództwu 3. Armii Amerykańskiej. (PAP)
kpr/ abe/