70 ceramicznych figur różnych postaci oraz naczyń z czasów panowania w Chinach dynastii Tang (VII-X w.) można oglądać od soboty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Te trójbarwne figury i naczynia były niegdyś wkładane zmarłym do grobu.
W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
Wystawę poświęconą świętemu Władysławowi, który jest patronem Węgier i węgierskiej Polonii, można oglądać w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie. Wystawa zamyka polonijne obchody Roku Świętego Władysława.
Dzieje Policji Województwa Śląskiego – formacji działającej w latach 1922-39 – przedstawia wystawa otwarta w piątek w Muzeum w Tarnowskich Górach. Na ekspozycji prezentowane są liczne zdjęcia i dokumenty, a także elementy wyposażenia i przedmioty codziennego użytku.
Wystawę "Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud", przybliżającą czas po upadku Austro-Węgier - gdy polska większość na Śląsku Cieszyńskim przejęła władzę w regionie - można zobaczyć w Internecie pod adresem www.cieszyn1918.pl – podała Książnica Cieszyńska.
Przed zbliżającą się, 20 rocznicą śmierci Cesara (Cesar Baldaccini 1921-98), uważanego za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy ubiegłego wieku, paryskie Centrum Pompidou zorganizowało wielką retrospektywę tego artysty.
Wystawę "Przestrzeń pamięci" można od piątku oglądać w "Galerii Wschodniej" w Łodzi. Ekspozycja nawiązuje do murali przedstawiających postaci dzieci z łódzkiego getta. Malowidła powstały na ścianach kamienic w dzielnicy Bałuty, na terenie której funkcjonowało getto.
Ponad 150 oryginalnych eksponatów, m.in. złotą i srebrną biżuterię, pokryte polichromią naczynia ceramiczne, znalazło się na pierwszej w Polsce ekspozycji zabytków preinkaskich. Wystawę można zobaczyć od piątku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Korony Matki Bożej i Dzieciątka podarowane przez Jana Pawła II dla obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i kopia obrazu jasnogórskiego, uzupełnione tablicami przybliżającymi historię jego koronacji, znalazły się na wystawie otwartej w czwartek w Senacie.