"Strzałem w dziesiątkę" - nazwała minister kultury Małgorzata Omilanowska wystawę twórczości Olgi Boznańskiej podczas środowej konferencji w warszawskim Muzeum Narodowym. W środę wieczorem - wernisaż, a od czwartku ekspozycja będzie dostępna dla publiczności.
Niemal sto obrazów śląskiej sztuki ludowej można od soboty oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Większość z nich to dzieła anonimowe, powstałe na przełomie XIX i XX w.
Wystawę malarstwa reżysera, scenarzysty i aktora Jerzego Skolimowskiego zaprezentuje w przyszłym tygodniu Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Ekspozycja towarzyszyć ma nadaniu artyście tytułu doktora honoris causa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego.
„Gułag to koncept ponadczasowy” - mówi pochodząca z Rosji austriacka artystka Anna Jermolaewa, której prace będą prezentowane na wystawie "Dobre czasy, złe czasy” w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.
Od niedzieli w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie można obejrzeć wystawę pt. „Sowieckie piekło 1939–1956”. Stanowi ona zwieńczenie projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, poświęconego tematyce sybirackiej.
Wystawę ponad 50 różnego typu wydawnictw, zawierających wzorniki graficzne dla różnych dziedzin artystycznych i rzemiosła, otwarto w czwartek w PAN Bibliotece Gdańskiej. Dzieła, powstałe od XVI do początku XIX wieku, pochodzą ze zbiorów placówki.
Wystawę prezentującą nieceramiczne zabytki archeologiczne m.in. celtycki miecz z początku II wieku p.n.e, żelazne szczypce depilacyjne z wczesnej epoki żelaza czy kościany amulet przygotowało Muzeum Etnograficzne we Włocławku. Ekspozycję można oglądać od piątku.
Prace znanego rysownika i satyryka, autora licznych ilustracji książkowych i plakatów Zbigniewa Jujki będzie można oglądać od czwartku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na wystawie "Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki". Ekspozycja czynna będzie do 24 maja 2015 roku.