"Uczcie się polskiego. Solidarność, NRD i STASI" - taki tytuł nosi wystawa pokazująca wpływ polskiej opozycji na opozycję działającą w ówczesnej NRD. Ekspozycję można od poniedziałku oglądać na ogrodzeniu Ambasady Niemiec w Warszawie.
Wystawę "Od Solidarności do okrągłego stołu", prezentującą wkład Polski w przemiany końca XX w. w Europie, otwarto na Uniwersytecie Soedertoern w Sztokholmie wraz z niemiecką wystawą poświęconą skutkom dyktatur i walce o demokrację na kontynencie w ub. wieku.
58 najlepszych prac nadesłanych na konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych "Kolory wolności" można zobaczyć na wystawie, którą w poniedziałek otworzyła marszałek Sejmu Ewę Kopacz. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wyborami 1989 roku.
Barwne, wielkoformatowe obrazy sakralne w stylu taenghwa, charakterystyczne dla koreańskich klasztorów buddyjskich i świątyń zen, można obejrzeć na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To pierwsza w Polsce wystawa malarstwa taenghwa.
1 czerwca o godz. 10.30 w starej kaplicy przy kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Nowej Hucie na osiedlu Szklane Domy zostanie otwarta wystawa „Solidarni w drodze do Wolności” zorganizowana w ramach obchodów 25. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP. Ekspozycja współorganizowana jest przez Muzeum Historii Polski.
Predmioty codziennego użytku żołnierzy rożnych armii biorących udział w II wojnie światowej będzie można od czwartku oglądać w Muzeum Zamkowym w Malborku. Na ekspozycję składają się eksponaty ze zbiorów powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Część z nich pokazana będzie po raz pierwszy.
Plakat z napisem "Posłuszny, zwinny, wierny jak pies", reklamujący małego fiata potocznie zwanego "maluchem", to jeden z eksponatów wystawy "Historia PRL-u w plakacie - w rocznicę wydarzeń 1989 roku" przygotowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
„Wybory '89. System skreślony” - to tytuł wystawy upamiętniającej 25. rocznicę przeprowadzenia 4 czerwca 1989 roku pierwszych w powojennej Polsce, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Ekspozycję można oglądać od wtorku na krakowskim placu Szczepańskim.
Wystawa poświęcona pobytowi w Gdańsku króla Stanisława Leszczyńskiego w latach 1733-34 otwarta zostanie we wtorek w Ratuszu Głównego Miasta. Przy Twierdzy Wisłoujście odsłonięty zostanie też obelisk poświęcony pamięci francuskiego hrabiego Louisa de Plelo.
Wydane na całym świecie plakaty do filmów Andrzeja Wajdy będzie można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawę przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, którym było „Pokolenie”.