Telefony z Radomskiej Wytwórni Telefonów, buty z „Radoskóru”, maszyny do szycia z „Łucznika”, czyli sztandarowe produkty z dawnych radomskich fabryk można od piątku oglądać na wystawie „Radom w PRL-u”. Ekspozycja towarzyszy obchodom 40. rocznicy Czerwca’76.
Ekspozycja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy okresu od 1945 do 1976 roku. „Lata powojenne przypominają m.in. obwieszczenia i odezwy nawołujące do normalizacji życia i likwidujące skutków wojny” – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wrona.
Prezentowane są też m.in. fotografie ukazujące pierwszego powojennego prezydenta Radomia, działacza komunistycznego Kazimierza Kiełczewskiego oraz zdjęcia wykonane podczas pochodów pierwszomajowych.
Historia Radomia w PRL nieodłącznie związana jest z rozwijającym się w tym okresie przemysłem. Na wystawie prezentowana jest m.in. broń, maszyny do szycia i pisania, produkowane przez Zakłady Metalowe im. gen Waltera (od 1972 r. - ZM Predom- Łucznik i kuchenki z Zakład Sprzętu Grzejnego, tzw. blaszanki.
Radom słynął także z wytwórni telefonów. Na wystawie zobaczyć można aparaty telefoniczne, obecne w czasach PRL, w większości polskich domów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja telefonów o nazwach kwiatów, m.in. Irys, Narcyz, Tulipan czy Bratek. Radomskie telefony były eksportowane za granicę. Model Aster został w latach 80. nagrodzony na Targach Lipskich.
Wystawie towarzyszy wyprodukowany w latach 70. Pierwszy reklamowy film, wyrobów telefonicznych, która prezentowany była zagranicznym kontrahentom.
Przemysłowy Radom to także obuwie z Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Radoskór”, zlikwidowanych w 1999 r. Po prezentowane na wystawie buty przed sklepem firmowym przy ul. Niedziałkowskiego ustawiały się długie kolejki.
Zwiedzający ekspozycję zobaczą też opakowania po papierosach „Radomskie” czy „Klubowe” produkowanych przez Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu.
Na wystawie zaaranżowano także typowy dla czasów PRL pokój z nieodłączną meblościanką i czarno-białym telewizorem, adapterem, serwisem do kawy z Ćmielowa oraz kryształami, królującymi w latach 70. i 80. w każdym domu.
Zwiedzający zobaczą także m.in. saturator, czyli wózek z urządzeniem do produkcji wody sodowej, popularny element krajobrazu ulicznego w czasach PRL, a także powielacz, na którym drukowana była konspiracyjna prasa solidarnościowa.
Druga część wystawy pokazuje radomską drogę do wolności. Są m.in. fotogramy ukazujące wydarzenia z 25 czerwca 1976r. oraz słynny wiec na stadionie Radomiaka, gdzie potępiono uczestników protestu.
Można zobaczyć także dwie płyty zdjęte z ówczesnego gmachu KW PZPR, który w czerwcu’76 podpalili protestujący robotnicy, a także sztandar partii.
Wystawa pokazuje również najważniejsze wydarzenia ostatniej dekady przed 1989 rokiem: czasy rodzącej się Solidarności, wprowadzenia stanu wojennego, obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Ekspozycję przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy współpracy Archiwum Państwowego w Radomiu w ramach obchodów 40. rocznicy radomskiego Czerwca’76.
Wystawę będzie można oglądać do października. (PAP)
ilp/ agz/