398 reprodukcji ilustracji z XVII-wiecznej kroniki, Nueva Coronica y Buen Gobierno, opisującej dzieje imperium Inków i początki kolonizacji Peru, można oglądać na wystawie otwartej w piątek w Muzeum Lubelskim w Lublinie.
Prawie 1200 stronicowy manuskrypt, powstały w Peru, w Ameryce Południowej, około 1615 r., zaliczany jest do najbardziej oryginalnych dzieł w historiografii światowej. "To niezwykłe świadectwo przeszłości, fundamentalne dla kultury Peru" – powiedział podczas otwarcia wystawy ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona.
Kronika przeznaczona była dla hiszpańskiego króla, została wysłana do Hiszpanii, ale nie dotarła tam i zaginęła. Odnaleziono ją dopiero w 1908 r. w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze. Nie wiadomo, w jaki sposób tam się znalazła. "Rząd Peru uzyskał zgodę na wykonanie reprodukcji z oryginalnego dzieła i tak powstała ta wystawa. Polska jest pierwszym krajem, w którym jest pokazywana" – podkreślił ambasador.
Na wystawie w Lublinie zobaczyć można reprodukcje wszystkich 398 całostronicowych ilustracji kroniki, narysowanych przez autora tuszem. Opatrzone są one licznymi komentarzami.
Manuskrypt składa się z dwóch części. Pierwsza – zatytułowana Nowa Kronika - poświęcona jest dziejom królestwa Inków. Autor opisuje i pokazuje na rysunkach m.in. życie każdego z władców i ich żon, bóstwa inkaskie, kapłanów, obrzędy religijne, pałace, drogi i pola. W drugiej części – pod tytułem Dobry Rząd – ukazuje nadużycia urzędników hiszpańskich wobec Indian i sugeruje zmiany w zarządzaniu krajem.
Autor kroniki, Felipe Guaman Poma de Ayala, był wychowany w rodzinie metyskiej, miał inkaskie pochodzenie arystokratyczne. Pracował jako tłumacz i pomocnik misjonarzy oraz urzędników hiszpańskich. Kronikę napisał po hiszpańsku, ale wplótł w jej treść słowa i całe zdania w języku Inków, keczua.
"Autor kroniki urodził się w czasach, gdy Pizarro przybył do Peru i kończyła się konkwista. Należał do pierwszego pokolenia ludzi, którzy zaznajamiali się z nowym światem, był łącznikiem między światem inkaskim i hiszpańskim, dlatego mógł opisać oba te światy" – powiedział kurator wystawy, dr Marcin Gapski.
Wystawa będzie czynna do 28 listopada. (PAP)
kop/