Unikatowe pamiątki sportowe, w tym m.in. medale łódzkich olimpijczyków, pochodnię igrzysk sprzed 80 lat w Berlinie i plakaty można od środy oglądać na wystawie "120 lat igrzysk olimpijskich". Ekspozycję przygotowano w Oddziale Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi.
Jak powiedział PAP kurator wystawy Sebastian Glica, ekspozycję pamiątek ze zbioru łódzkiego muzeum, związanych z dziejami nowożytnych igrzysk, przygotowano z okazji rozpoczynających się w piątek w Rio de Janeiro Igrzysk XXXI Olimpiady, które po raz pierwszy w historii odbędą się w Ameryce Południowej.
"W ten atrakcyjny i namacalny sposób chcemy przybliżyć sympatykom sportu trwającą już 120 lat historię igrzysk, które na przestrzeni lat stały się najważniejszym na świecie wydarzeniem sportowym, ale także jednym z najistotniejszych ruchów ogólnoświatowych skupiających zainteresowanie nie tylko kibiców. Przypominamy także sukcesy Polaków oraz zawodników łódzkich klubów, których na przestrzeni lat w letnich i zimowych igrzyskach startowało ponad 120 i zdobyli oni 18 medali" – wyjaśnił.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. brązowy medal zdobyty w 1936 r. w Berlinie przez lekkoatletkę z Łodzi Marię Kwaśniewską oraz krążki wywalczone przez piłkarza ręcznego Ryszarda Przybysza (brąz w Montrealu 1976) i bramkarza piłkarskiej reprezentacji Polski Jana Tomaszewskiego (złoto w Monachium 1972). Wystawiono także identyfikatory uczestników IO, różnego rodzaju wydawnictwa okolicznościowe i zdjęcia.
"Dużą gratką dla fanów ruchu olimpijskiego będzie znajdująca się w naszych zbiorach pochodnia z igrzysk w Berlinie" – dodał Glica.
Łącznie przygotowano ok. 200 eksponatów. Uzupełnieniem są plakaty z większości letnich igrzysk, w których startowali polscy sportowcy, a także z pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, zorganizowanych w Atenach w 1896 r.
Wernisaż wystawy "120 lat igrzysk olimpijskich" zaplanowano na środę na godz. 17. Otwarciu będzie towarzyszyć prelekcja ilustrowana prezentacją multimedialną: "Łódź olimpijska. Łodzianie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich".
Jak podkreślił Glica, słuchacze zostaną nie tylko zaznajomieni z historią olimpijskich startów łodzian, ale także dowiedzą się, dlaczego w nazwie zawodów w Rio de Janeiro pojawia się informacja, że będą to 31. igrzyska, choć faktycznie sportowcy będą od soboty rywalizowali o olimpijskie medale po raz 28., a także, z jakiego powodu igrzyska w 1956 r. odbyły się na dwóch kontynentach: w Australii i Europie.
Ekspozycję w mieszczącym się w hali sportowej przy ul. Skorupki 21 Oddziale Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać do końca roku, od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. (PAP)
bap/ agt/