Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2017

"Mały Przegląd" Janusza Korczaka inspiracją polskiej wystawy na Biennale w Wenecji

Janusz Korczak. Fot. NAC Janusz Korczak. Fot. NAC

Pismo dla dzieci "Mały Przegląd", założone przez Janusza Korczaka w 1926 roku, jest głównym wątkiem prezentacji w polskim pawilonie na 57. Biennale Sztuki w Wenecji. Autorką zainaugurowanej w środę wystawy jest amerykańska artystka Sharon Lockhart.

Lockhart mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, współpracując przede wszystkim z małymi społecznościami.

Prezentację "Mały Przegląd" w polskim pawilonie artystka przygotowała razem z grupą nastolatek z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku w województwie mazowieckim. Wystawa składa się z filmu, serii fotografii, publikacji i warsztatów edukacyjnych.

Główną inspiracją dla projektu amerykańskiej artystki była twórczość i działalność Janusza Korczaka, o którym mówiono w czasie środowego wernisażu w Wenecji. Przypomniano historię pisma dla dzieci i młodzieży, redagowanego przez Korczaka i wydawanego do 1939 roku jako dodatek do żydowskiego dziennika „Nasz Przegląd".

Na łamach "Małego Przeglądu" ukazywały się teksty pisane przez młodych czytelników.

Inspirując się tą publikacją i realizując korczakowską ideę oddania głosu młodzieży, Lockhart prezentuje nastolatki z ośrodka w Rudzienku, które czytają numery pisma sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak wyjaśnili organizatorzy, z 13 roczników pisma i ponad 670 jego edycji nastolatki wybrały 29 numerów uznając, że w szczególny sposób łączą się z ich życiowymi doświadczeniami.

Bohaterki tego filmu odwiedzą w czerwcu wenecką wystawę.

W polskim pawilonie udostępniono wydania pisma, po raz pierwszy przetłumaczone na język angielski. Będą one rozdawane zwiedzającym przez całe Biennale.

Podkreśla się, że istotnym elementem, który zdecydował o wyborze tego projektu do polskiego pawilonu było przywołanie i ukazanie międzynarodowej widowni Biennale postaci Janusza Korczaka oraz jego dorobku pedagogicznego.

Organizatorem polskiego pawilonu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. Kuratorką wystawy jest Barbara Piwowarska, a komisarzem pawilonu Hanna Wróblewska.

Tegoroczne Biennale w weneckich ogrodach potrwa do 26 listopada. (PAP)

sw/ kot/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL