Wystawa japońskiego designu, pokaz prac małopolskiego artysty Jarosława Jędrzejowskiego, specjalizującego się w mezzotincie oraz warsztaty teatru cieni i tzw. kina manualnego - to atrakcje, które na wiosnę przygotowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Wydarzeniem, którego "jeszcze w Tarnowie nie było" będzie wystawa japońskich opakowań - czytamy w materiałach przesłanych PAP we wtorek przez Muzeum Okręgowe. Motywem przewodnim ekspozycji będzie japoński design, a ważnym elementem - "znana na całym świecie sztuka ozdobnych opakowań".
Jak zapowiedziano, twórcy wystawy podzielili ją na trzy części. "Pierwsza z nich, +Artystyczna Japonia+, pokazuje obiekty zgromadzone przez XIX-wiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, będące inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu" - czytamy. Z kolei druga, "Alchemia codzienności" dotyczy - jak zapowiada placówka - "wprowadzenia w Japonii zachodnich technologii i materiałów, co zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań".
Prezentowane obiekty nagrodzono w przeprowadzanym co dwa lata konkursie designu organizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań. Z kolei część trzecia, zatytułowana "Ozdobione intencje", to dekoracyjne opakowania na podarunki oferowane przez ekskluzywny dom towarowy Mitsukoshi.
Wydarzenie zorganizowane zostanie we współpracy i partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 marca w tarnowskiej siedzibie muzeum, będzie można oglądać ją do 20 maja.
Kolejną przygotowaną przez placówkę atrakcją jest wystawa Jarosława Jędrzejowskiego pt. "Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie", prezentowana w ramach cyklu "Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej".
Jak podkreślono, artysta ten specjalizuje się "w unikalnej i zarazem trudnej technice graficznej - mezzotincie"; jest to technika druku wklęsłego należąca do technik suchych. Ekspozycja czynna będzie w dniach 12-31 marca.
Z kolei oddział Muzeum - Dwór Dołędze - zorganizuje u siebie warsztaty z teatru cieni i tzw. kina manualnego. Poprowadzi je - według autorskiej techniki - lalkarz i reżyser teatru lalek Adam Walny.
"Zajęcia rozpoczynają się spektaklem +Błędny rycerz+, który jest jednocześnie instruktażem techniki kina manualnego. Posłuży ona uczestnikom do stworzenia na zakończenie zajęć własnej animacji" - pokreślono. "Po spektaklu i zapoznaniu z historią Dworu uczestnicy wybiorą najbardziej interesujące ich postaci, które staną się bohaterami powstałych w trakcie zajęć opowieści" - dodano.
Następnie uczestnicy przystąpią do wykonania rysunków, z których powstanie krótki ciąg narracji wg wymyślonego scenariusza. Następnie zostaną one przeniesione na folie przezroczyste w formie narracji poklatkowej. Rysunki umieszczone w specjalnej maszynie stworzą film, który będzie animowany przez dzieci. Na zakończenie każde dziecko otrzyma klatkę ze zrealizowanego filmu.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, również dla grup osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczyć można w nich od kwietnia do września.
Wydarzenie realizowane będzie po raz ósmy w ramach inicjatywy "Bon kultury" województwa małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie odbiorców do uczestnictwa w kulturze.
Muzeum Okręgowe przypomniało także, że trzy inne projekty udało się zrealizować będzie wparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupiono m.in. obraz olejny stanowiący szkic do "Panoramy Siedmiogrodzkiej" autorstwa Jana Styki, sfinansowano też instalację przeciwwłamaniową oraz przeciwpożarową w innym oddziale tarnowskiego Muzeum - na Zamku w Dębnie.
Ponadto ze środków resortu organizowana jest tegoroczna edycja konkursu "Malowana Chata w Zalipiu", który odbywa się od 1948 r. Jego celem jest m.in. "podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, międzypokoleniowy przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych". (PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/aszw/