Polska po 1989 roku

12.03.2019

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprezentowało plany na wiosnę

Wystawa japońskiego designu, pokaz prac małopolskiego artysty Jarosława Jędrzejowskiego, specjalizującego się w mezzotincie oraz warsztaty teatru cieni i tzw. kina manualnego - to atrakcje, które na wiosnę przygotowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Wydarzeniem, którego "jeszcze w Tarnowie nie było" będzie wystawa japońskich opakowań - czytamy w materiałach przesłanych PAP we wtorek przez Muzeum Okręgowe. Motywem przewodnim ekspozycji będzie japoński design, a ważnym elementem - "znana na całym świecie sztuka ozdobnych opakowań".

Jak zapowiedziano, twórcy wystawy podzielili ją na trzy części. "Pierwsza z nich, +Artystyczna Japonia+, pokazuje obiekty zgromadzone przez XIX-wiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, będące inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu" - czytamy. Z kolei druga, "Alchemia codzienności" dotyczy - jak zapowiada placówka - "wprowadzenia w Japonii zachodnich technologii i materiałów, co zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań".

Prezentowane obiekty nagrodzono w przeprowadzanym co dwa lata konkursie designu organizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań. Z kolei część trzecia, zatytułowana "Ozdobione intencje", to dekoracyjne opakowania na podarunki oferowane przez ekskluzywny dom towarowy Mitsukoshi.

Wydarzenie zorganizowane zostanie we współpracy i partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 marca w tarnowskiej siedzibie muzeum, będzie można oglądać ją do 20 maja.

Kolejną przygotowaną przez placówkę atrakcją jest wystawa Jarosława Jędrzejowskiego pt. "Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie", prezentowana w ramach cyklu "Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej".

Jak podkreślono, artysta ten specjalizuje się "w unikalnej i zarazem trudnej technice graficznej - mezzotincie"; jest to technika druku wklęsłego należąca do technik suchych. Ekspozycja czynna będzie w dniach 12-31 marca.

Z kolei oddział Muzeum - Dwór Dołędze - zorganizuje u siebie warsztaty z teatru cieni i tzw. kina manualnego. Poprowadzi je - według autorskiej techniki - lalkarz i reżyser teatru lalek Adam Walny.

"Zajęcia rozpoczynają się spektaklem +Błędny rycerz+, który jest jednocześnie instruktażem techniki kina manualnego. Posłuży ona uczestnikom do stworzenia na zakończenie zajęć własnej animacji" - pokreślono. "Po spektaklu i zapoznaniu z historią Dworu uczestnicy wybiorą najbardziej interesujące ich postaci, które staną się bohaterami powstałych w trakcie zajęć opowieści" - dodano.

Następnie uczestnicy przystąpią do wykonania rysunków, z których powstanie krótki ciąg narracji wg wymyślonego scenariusza. Następnie zostaną one przeniesione na folie przezroczyste w formie narracji poklatkowej. Rysunki umieszczone w specjalnej maszynie stworzą film, który będzie animowany przez dzieci. Na zakończenie każde dziecko otrzyma klatkę ze zrealizowanego filmu.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, również dla grup osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczyć można w nich od kwietnia do września.

Wydarzenie realizowane będzie po raz ósmy w ramach inicjatywy "Bon kultury" województwa małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie odbiorców do uczestnictwa w kulturze.

Muzeum Okręgowe przypomniało także, że trzy inne projekty udało się zrealizować będzie wparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupiono m.in. obraz olejny stanowiący szkic do "Panoramy Siedmiogrodzkiej" autorstwa Jana Styki, sfinansowano też instalację przeciwwłamaniową oraz przeciwpożarową w innym oddziale tarnowskiego Muzeum - na Zamku w Dębnie.

Ponadto ze środków resortu organizowana jest tegoroczna edycja konkursu "Malowana Chata w Zalipiu", który odbywa się od 1948 r. Jego celem jest m.in. "podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, międzypokoleniowy przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych". (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL