Kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii przedstawiających żołnierzy Legionów Polskich można oglądać od wtorku na plenerowej wystawie „O Niepodległą – rok 1914” we Wrocławiu. Ekspozycję przygotował IPN z okazji 100. rocznicy powołania I Kompanii Kadrowej.
Ekspozycję otwierają fotografie przedstawiające Józefa Piłsudskiego – inicjatora powołania I Kompanii Kadrowej, oraz jego zastępcy Kazimierza Sosnkowskiego. Postaci obu żołnierzy zostały przedstawione w cytatach Piłsudskiego o Sosnkowskim i Sosnkowskiego o Piłsudskim.
„Do opisu tych zdjęć posłużyliśmy się cytatami ze wspomnień żołnierzy legionowych, które zostały napisane 100 lat temu. Te cytaty zaczerpnięte są z ich dzienników czy listów” - mówił dr Jerzy Kirszak z wrocławskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Fotografie portretowe, jak i zdjęcia dokumentujące codzienne życie na szlaku bojowym pochodzą ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie oraz zbiorów prywatnych Jerzego Kirszaka.
Początek Legionom Polskim dała I Kompania Kadrowa utworzona w sierpniu 1914 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Był to pierwszy od czasów powstania styczniowego regularny oddział Wojska Polskiego.
Legiony skupiły w sobie oddziały Strzelca, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego. Legiony działały w ramach armii austro-węgierskiej i podlegały dowództwu Landwehry. W szczytowym okresie rozwoju na jesieni 1915 r. w Legionach służyło ponad 16 tys. żołnierzy.
„Było to zbiorowisko młodzieży gorącej, szlachetnej, ożywionej rzadko spotykanym w dziejach, bezgranicznym umiłowaniem ideałów, gotowej do wszelkich poświęceń i ofiar, na wskroś bezinteresownej, wyzbytej wszelkiej myśli o zaszczytach, stanowiskach, rekompensatach, karierach osobistych. Było to wojsko wesołe, rozśpiewane, pełne owej bujnej żywotności jaką obrazują płótna Kossaka” - pisał o Legionach Kazimierz Sosnkowski.
Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca. (PAP)
pdo/ ls/