Walka o niepodległość 1914-1918

17.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

„O Niepodległą - rok 1914” - wystawa IPN o Legionach Polskich

„O Niepodległą - rok 1914” - wystawa IPN o Legionach Polskich „O Niepodległą - rok 1914” - wystawa IPN o Legionach Polskich

Kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii przedstawiających żołnierzy Legionów Polskich można oglądać od wtorku na plenerowej wystawie „O Niepodległą – rok 1914” we Wrocławiu. Ekspozycję przygotował IPN z okazji 100. rocznicy powołania I Kompanii Kadrowej.

Ekspozycję otwierają fotografie przedstawiające Józefa Piłsudskiego – inicjatora powołania I Kompanii Kadrowej, oraz jego zastępcy Kazimierza Sosnkowskiego. Postaci obu żołnierzy zostały przedstawione w cytatach Piłsudskiego o Sosnkowskim i Sosnkowskiego o Piłsudskim.

„Do opisu tych zdjęć posłużyliśmy się cytatami ze wspomnień żołnierzy legionowych, które zostały napisane 100 lat temu. Te cytaty zaczerpnięte są z ich dzienników czy listów” - mówił dr Jerzy Kirszak z wrocławskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Fotografie portretowe, jak i zdjęcia dokumentujące codzienne życie na szlaku bojowym pochodzą ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie oraz zbiorów prywatnych Jerzego Kirszaka.

Początek Legionom Polskim dała I Kompania Kadrowa utworzona w sierpniu 1914 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Był to pierwszy od czasów powstania styczniowego regularny oddział Wojska Polskiego.

Legiony skupiły w sobie oddziały Strzelca, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego. Legiony działały w ramach armii austro-węgierskiej i podlegały dowództwu Landwehry. W szczytowym okresie rozwoju na jesieni 1915 r. w Legionach służyło ponad 16 tys. żołnierzy.

„Było to zbiorowisko młodzieży gorącej, szlachetnej, ożywionej rzadko spotykanym w dziejach, bezgranicznym umiłowaniem ideałów, gotowej do wszelkich poświęceń i ofiar, na wskroś bezinteresownej, wyzbytej wszelkiej myśli o zaszczytach, stanowiskach, rekompensatach, karierach osobistych. Było to wojsko wesołe, rozśpiewane, pełne owej bujnej żywotności jaką obrazują płótna Kossaka” - pisał o Legionach Kazimierz Sosnkowski.

Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca. (PAP)

pdo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL