Obrazy wybitnego polskiego malarza Edwarda Dwurnika zaprezentuje na wystawie Biuro Wystaw Artystycznych- Galeria Zamojska w Zamościu. Wernisaż odbędzie się piątek.
Ekspozycja składać się będzie z blisko 40 prac Dwurnika pochodzących z prywatnej kolekcji. „To niezwykła gratka dla koneserów malarstwa. Każdy z widzów znajdzie w prezentowanej twórczości refleksję na temat PRL-owskiej rzeczywistości, którą ten mistrz malarstwa z pewną przekorą, relacjonował i recenzował tamte czasy” - powiedział PAP dyrektor zamojskiej BWA, artysta malarz Jerzy Tyburski.
Na wystawie można będzie obejrzeć m.in. obrazy z jednej z najwyżej cenionych serii malarskich Dwurnika zatytułowanej "Sportowcy", powstałej latach 1972-1992. Na obrazach tych postacie charakterystyczne dla PRL-owskiej codzienności, ludzie różnych warstw i zawodów, ukazani są w karykaturalny i komiksowy sposób.
Tyburski zauważył, że w prezentowanych obrazach Dwurnika dostrzegalna jest inspiracja twórczością malarzy prymitywistów takich jak Nikifor i ich specyficznego „dziecinnego” przedstawiania rzeczywistości. Jak dodał, na obrazach Dwurnika są sceny figuratywne, „przedstawiające historie, które się dzieją w przestrzeni miast”.
Malarstwo Dwurnika będzie prezentowane w salach na dwóch piętrach zamojskiej galerii BWA.
Dwurnik (ur. 1943 r.), malarz i grafik, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 r., zainspirowany wystawą prac Nikifora, stworzył pracę (Rysunek nr 1), od której datuje swoją twórczość.
Obrazy i rysunki Dwurnika powstają głównie w cyklach, m.in. rozpoczęty w 1966 r. i kontynuowany do dziś cykl obrazów "Podróże autostopem", który tworzą charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka. Artysta stworzył też serie obrazów poświęcone tragicznym losom ludzi uwikłanych w historię - upamiętnieniem ofiar stalinizmu jest cykl "Drodze na Wschód" powstały w latach 1989-1991, a ofiarom stanu wojennego w Polsce Dwurnik poświęcił cykl "Od Grudnia do Czerwca", namalowany w latach 1990-1994. W twórczości Dwurnika są też obrazy niezaangażowane, np. cykl "Błękitne" (bliskie abstrakcji pejzaże morskie), "Dwudziesty piąty" (barwne abstrakcje).
Dwurnik w ciągu półwiecza wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych „Wawrzyniak, 360 stopni” (2007 r.) oraz „Oaza” (2009 r.) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.
O twórczości Dwurnika powstało kilka filmów dokumentalnych m.in.: „Owoce Ziemi” (1977 r.), „Portret z natury” (1984 r.), „Polska Nike” (1978 r.) w reżyserii Andrzeja Szczygła oraz „Podróże Edwarda Dwurnika” (1995 r.) Grażyny Banaszkiewicz. Malarz mieszka i pracuje w Warszawie.
Prace Dwurnika w BWA - Galerii Zamojskiej można będzie oglądać do 10 września. Organizatorzy wystawy na stronie internetowej galerii podkreślają, że twórczość tego artysty stanowi „swoistą, niepowtarzalną, artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury”.
Wystawa jest jednym z wydarzeń obchodzonego w tym toku 50-lecia istnienia Galerii Zamojskiej BWA. Galeria ta od wielu lat specjalizuje się w propagowaniu i pielęgnowaniu oryginalnej dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja artystyczna. Kolekcja ilustracji w BWA liczy już ponad trzy tysiące egzemplarzy i należy do największych w Polsce.
Renata Chrzanowska (PAP)
ren/ agz/