Lalki od Dalajlamy, pierwszych dam, koronowanych głów zbierane przez lata przez chorwackiego emigranta, można będzie oglądać od czwartku na wystawie „Lalki-prezenty w odpowiedzi na listy” w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Eksponaty pochodzą z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu.
„Jest to kolekcja gromadzona przez kilkadziesiąt lat przez Ljeposlava Perinicia, chorwackiego emigranta przebywającego w Argentynie. Składa się na nią ponad 300 lalek z różnych kontynentów, które otrzymywał od władców, pierwszych dam, przywódców religijnych i innych wielkich tego świata, w odpowiedzi na listy” – powiedział PAP Piotr Reliszka z Muzeum Zabawek.
Wszystko zaczęło się w latach 60. XX wieku, gdy córki Perinicia otrzymały prezent od swojej babci w postaci tradycyjnych chorwackich lalek, a potem naciskały na tatę, aby poszerzać kolekcję.
Autorka wystawy Ivanka Ivkanec z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu zwróciła uwagę, że trudno dziś ocenić, jak zakończyłby się ten pomysł, gdyby jeden z jego pierwszych listów, wysłanych do ówczesnej pierwszej damy Meksyku pozostał bez odpowiedzi. Przesłana przez nią lalka zapoczątkowała całą serię listów, w odpowiedzi na które do mieszkającego w Argentynie Chorwata napływały kolejne, podobne prezenty.
Na list Periniciowi odpowiedział nawet Dalajlama, który przesłał lalkę, przedstawiającą… samego Dalajlamę. Chorwackiemu hobbyście odpisała także królowa Zjednoczonego Królestwa Elżbieta II, jednak nie załączając do niego prezentu. W swoim liście wyjaśniła, dlaczego z powodów przyjętych norm i zwyczajów, lalki przesłać nie może.
W kolekcji Perinicia znalazły się także lalki przedstawiające góralską parę przekazane przez ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa PRL z lat 1964-1968 Edwarda Ochaba. Zabawki przesłała mu także premier Indii Indira Gandhi oraz przywódca Chin Mao Zedong.
Po zebraniu liczącej ponad 300 eksponatów kolekcji, Perinić zdecydował się je przekazać w 1992 roku Miastu Zagrzeb. Obecnie należą one do Muzeum Etnograficznego w stolicy Chorwacji.
Wystawę będzie można oglądać przez rok.
Muzeum Etnograficzne w Zagrzebiu (Etnografski Muzej Zagreb) powstało w 1919 roku. W muzeum znajduje się około 85 tys. eksponatów. Większość z nich nawiązuje głównie do etnograficznego dziedzictwa Chorwacji takiego jak stroje ludowe, rękodzieło i rzemiosło tradycyjne. (PAP)
mjk/ ls/