PRL

24.07.2019

Organizatorzy wystawy poszukują dawnych zdjęć hotelu Cracovia

Kraków, 30.06.2011 Ostatni dzień działalnośći Hotelu Cracovia. Fot. PAP/S. Rozpędzik Kraków, 30.06.2011 Ostatni dzień działalnośći Hotelu Cracovia. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Forum Designu działające w hotelu Cracovia chce we wrześniu przypomnieć historię tego obiektu, organizując wystawę fotografii. Będą na niej pokazane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Krakowa, ale organizatorzy liczą również, że krakowianie i goście hotelu także podzielą się wspomnieniami.

Jak piszą organizatorzy ekspozycji "to właśnie w Hotelu Cracovia toczyło się życie PRL", a "koniki, cinkciarze i funkcjonariusze SB" funkcjonowali w jednym miejscu. Początek września ma być okazją do powspominania kolejek po piwo i kremówki oraz tłumów, które na własne oczy chciały zobaczyć, jak wygląda aktorka Lucelia Santos, która grała tytułową rolę w kultowej w latach 80. brazylijskiej telenoweli "Niewolnica Isaura".

Obecnie dawny hotel jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Działa tam Forum Designu, gdzie swoje prace prezentują i sprzedają twórcy sztuki użytkowej. "Jesteśmy zaangażowani w promocję polskiego designu, a hotel Cracovia jest jego modernistyczną perłą. Chcieliśmy przypomnieć jak niesamowite było to miejsce" – podkreśla Dina de Białynia Woycikiewicz, właścicielka Forum Designu.

Podczas wystawy "Dawny hotel Cracovia" pokazywane będą fotografie ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Muzeum Krakowa). Organizatorzy liczą też na zdjęcia nadesłane przez gości hotelu.

"Zależy nam szczególnie na zdjęciach prezentujących wnętrza, nie tylko pokoi, ale też restauracji i kawiarni. Mamy nadzieję, że uda się znaleźć te najstarsze z lat 70. i 80." – powiedziała PAP Anna Kokoszka-Romer z Forum Designu.

Organizatorzy zaznaczają, że interesują ich też opowieści o tym miejscu. Wzbogacą one multimedialną części wystawy. Zdjęcia i wspomnienia można przesyłać do 20 sierpnia na adres: cracovia@forumdesignu.pl.

Ekspozycja potrwa zaledwie trzy dni, od 6 do 9 września.

"Cieszę się bardzo, że wyjątkowe, niedostępne na co dzień pomieszczenia dawnego hotelu Cracovia, staną się przestrzenią dla wystawy organizowanej wspólnie z Forum Designu. Tym bardziej, że częścią wystawy będą fotografie przesłane przez widzów. To najlepszy dowód na to, że budynek hotelu jest ciągle żywy w świadomości krakowian i jego dawnych gości" – mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, cytowany w informacji prasowej przekazanej mediom.

Hotel Cracovia, zbudowany w latach 60. XX w. według projektu Witolda Cęckiewicza, to jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Krakowie. Stoi opuszczony od 2011 r. W grudniu 2016 r. Skarb Państwa odkupił budynek od spółki Echo Investment, a właścicielem obiektu stało się Muzeum Narodowe w Krakowie. W przyszłości ma być tam urządzona część ekspozycyjna, magazyny oraz biura muzeum. Hotel jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, razem ze znajdującym się obok kinem Kijów.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL