Epoka nowożytna

18.06.2018

Oryginalne tkaniny tureckie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawa tkanin tureckich i portretu Jana III w Wielkiej Sieni; w górze widczony fragment dekoracji pomieszczenia z czasow Jana III. Fot. W. Holnicki, źródło:  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Wystawa tkanin tureckich i portretu Jana III w Wielkiej Sieni; w górze widczony fragment dekoracji pomieszczenia z czasow Jana III. Fot. W. Holnicki, źródło: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Olśniewające tkaniny tureckie zdobyte pod Wiedniem przez króla Jana III ozdobiły Wielką Sień pałacu wilanowskiego. Prezentacji ponad 300-letnich trofeów wojennych towarzyszy wyjątkowej klasy portret Jana Sobieskiego. Wystawę można oglądać do 30 września 2018 r. 

TKANINY TURECKIE

Atłasowa makata złożona z 10 elementów powstała w połowie XVII w. na terenie imperium osmańskiego i mogła stanowić fragment wystroju namiotu. Następnie została zdobyta przez króla Jana III, najpewniej w bitwie wiedeńskiej. Tkaniny zostały ofiarowane przez Sobieskiego klasztorowi Benedyktynek we Lwowie, w którym ksienią była ciotka króla Dorota Magdalena Daniłowiczówna. Po II wojnie światowej wraz z mniszkami i całym wyposażeniem zakonnym trafiły do klasztoru pocysterskiego w Krzeszowie na Dolnym Śląsku. 

Przez wiele lat nie wiedziano o faktycznym pochodzeniu i wartości tkanin, choć doceniano ich wyjątkową klasę i piękno. W klasztorze w Krzeszowie używane były one jako nakrycia na klęczniki dla sióstr podczas uroczystości składania ślubów zakonnych i przyjmowania konsekracji monastycznej. Dopiero kilka lat temu ponownie „odkryto” pochodzenie tkanin i zidentyfikowano je jako trofeum zdobyte przez króla Jana III w bitwie wiedeńskiej. W 2017 r. tkaniny poddano konserwacji w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

PORTRET JANA III

Prezentowany na wystawie obraz pochodzi z XVII w. Portret jest przez badaczy uznawany za jeden z najważniejszych wizerunków władcy. Uważa się go za pierwowzór całej grupy portretów z kolekcji polskich i zagranicznych, na których monarcha jest podobnie upozowany. Swoistym potwierdzeniem jakości wizerunku są wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Piotra Francuza, kierownika Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Perception & Cognition Lab na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Okazało się, że portret ten można uznać za „prawdopodobnie najbliższy faktycznego wyglądu monarchy”. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie i pozostaje w depozycie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE 

Czas ekspozycji  – codziennie do 30 września 2018 r. 

Miejsce ekspozycji  – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | pałac | Wielka Sień

Godziny otwarcia:              

poniedziałki, środy, soboty, niedziele w godz. 9.30–18.00                                                                                        wtorki, czwartki, piątki w godz. 9.30–16.00 


Wstęp     w cenie biletu do pałacu | 20 zł – zwykły, 15 zł – ulgowy
               w czwartki wstęp wolny dla gości indywidualnych
 

Źródło: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL