Cykl 44 rysunków Jana Matejki przedstawiający władców Polski można od poniedziałku oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Oryginalne prace autora pokazywane są - ze względów konserwatorskich - bardzo rzadko.
Jan Matejko stworzył „Poczet królów polskich” w latach 1891-1893 i były to jedne z ostatnich prac mistrza polskiego malarstwa historycznego.
Cykl 44 rysunków przedstawiający władców Polski powstał na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa, który chciał wydać ilustrowaną historię Polski. Wykonane ołówkiem prace były reprodukowane przy pomocy heliograwiury. Najpierw ukazywały się w pojedynczych zeszytach.
„To nie pierwszy poczet władców polskich, wcześniejszy powstał na przykład w XVII w., jednak dzieło Matejki pozostaje tym, które najbardziej utrwaliło się w masowej wyobraźni” - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej kurator wystawy Ewa Halawa.
Kurator przypomniała, że cykl 44 rysunków przedstawiający władców Polski powstał na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa, który chciał wydać ilustrowaną historię Polski. Wykonane ołówkiem prace były reprodukowane przy pomocy heliograwiury. Najpierw ukazywały się w pojedynczych zeszytach. W 1893 r. ukazało się wydanie luksusowe w ozdobnej okładce pt. „Poczet królów polskich. Zbiór portretów historycznych. Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył Stanisław Smolka i August Sokołowski, Wiedeń 1893”.
Matejkowski „Poczet królów polskich” trafił do Polski dopiero w 1916 r. za sprawą kolekcjonera Bolesława Orzechowicza, który wykupił od Perlesa rysunki. „Orzechowicz przekazał miastu Lwów swoją kolekcję - z zastrzeżeniem, że ma ona zawsze pozostać w granicach państwa polskiego. Dlatego też w 1946 r. kolekcja trafiła do Wrocławia” - mówiła Halawa.
Oryginalne rysunki Matejki ze względów konserwatorskich są pokazywane szerokiej publiczności bardzo rzadko. Wystawę, którą można oglądać do 19 października, wcześniej prezentowano w 1996 r. Patronat honorowy nad ekspozycją objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
pdo/ agz/