Kultura i sztuka po 1989 roku

17.01.2019

Prace Rafała Olbińskiego na wystawie w „Ochorowiczówce” w Wiśle

Ponad 20 prac Rafała Olbińskiego, cenionego ilustratora i malarza, zaprezentuje Muzeum Magicznego Realizmu w willi „Ochorowiczówka” w Wiśle (Śląskie). Wśród nich będą m.in. najnowsze dzieła artysty – podał w czwartek przedstawiciel placówki Konrad Zalas.

„Kunszt malarski Rafała Olbińskiego na wystawie +Zalety dwuznaczności+ będzie można podziwiać od niedzieli. Na ekspozycji pokazanych zostanie ponad 20 prac artysty, zarówno starszych, jak i najnowszych, które stworzył w minionym roku” – powiedział Zalas.

Rafał Olbiński jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, którą ukończył uzyskując dyplom na Wydziale Architektury. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”. Pełnił w nim funkcję redaktora graficznego. W 1981 r. wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował do Nowego Jorku. W 1985 r. podjął tam pracę jako wykładowca w School of Visual Arts.

"Artysta zdobył ogromne uznanie na całym, świecie a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism, jak Newsweek, Time, Business Week czy New York Times. Olbiński tworząc swoje prace, często inspiruje się muzyką i poezją. Jego ulubione motywy to ptaki, drzewa, obłoki, zasłony czy urwiska skalne. Zestawia je w zaskakujący sposób, nadając im nowe znaczenia. Znakiem rozpoznawczym dzieł Olbińskiego jest łabędź. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech oraz w Polsce" - powiedział Konrad Zalas.

Ekspozycję w Wiśle można będzie zobaczyć do 22 lutego.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle powstało wiosną ub.r. w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Wykonał i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.

Prezentowana w „Ochorowiczówce” kolekcja to ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z surrealizmem. Są dzieła m.in. Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego i Jakuba Różalskiego. Jest także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL