Ponad 120 prac polskiego malarza i grafika Jana Lebensteina znajdzie się na wystawie, którą od środy będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. Na ekspozycji prezentowane będą najbardziej znane cykle prac Lebensteina, w tym "Figury kreślone".
Na wystawie pokazane zostaną także cykle „Pejzaże” (1954-1955), „Figury we wnętrzu” (1956), „Figury osiowe” (1961-1962), „Potworne zwierzęta” (1964-1965) czy kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską (1967-1975) – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Zobaczyć będzie można również ilustracje tworzone przez Lebensteina do „Księgi Hioba”, „Apokalipsy św. Jana” czy „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.
Według kurator wystawy Magdaleny Szafkowskiej, Lebenstein szybko zdobył międzynarodową sławę, ponieważ jego prace cechowały się na tle epoki zupełnie odrębnym stylem. „Renomę przyniosły mu obrazy monochromatyczne, zatopione w ciemnych brązach, mitotwórcze. Bardziej kolorowe były jego wizje malowane gwaszem. Jego fantasmagorie były generowane dwiema apokalipsami. Tą przeżytą w 1939 roku i tą według św. Jana. Malując je, stał się w sposób niezamierzony epigonem Duerera i Boscha” - podkreśliła.
Prace pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Placówka posiada największą w kraju kolekcję dzieł Lebensteina, która łącznie obejmuje 126 prac. Dzieła do Wrocławia sprawdzał wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego Mariusz Hermansdorfer. W stolicy Dolnego Śląska w 1977 r. odbyła się pierwsza w Polsce duża wystawa Lebensteina.
Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale.
Pod koniec lat 50. rozpoczął cykl „Figur kreślonych”, usiłując wpisać postać ludzką w prostokątną płaszczyznę kartki papieru milimetrowego. Natomiast cykl „Figury osiowe” stał się uzewnętrznieniem jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu. Za ten cykl otrzymał Grand Prix na 1. Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu w 1959 r. W 1960 r. zamieszkał na stałe w stolicy Francji, gdzie rok później odbyła się jego monograficzna wystawa w Musee d' Art Moderne de la Ville de Paris.
Decyzja o pozostaniu we Francji, bliskie związki ze światem paryskiej „Kultury” i pisarzami objętymi zakazem publikacji w Polsce, spowodowały, że polskie muzea i galerie nie podejmowały prób wystawienia jego prac. Lata 60. były najważniejszym okresem twórczości Lebensteina. Wtedy powstały jego cykle: „Szkicownik intymny” (1960-65), „Potworne zwierzęta” (1960-65), „Kręgowce” (1966). W 1974 r. wykonał ilustracje do powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, wydanej w Polsce dopiero w 1985 r.
Wystawa będzie pokazywana do 10 sierpnia.(PAP)
pdo/ agz/