Okupacja niemiecka

25.07.2019

W Krzyżowej wystawa poświęcona ofiarom nazistowskiej eutanazji

Źródło: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Źródło: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego /

Wystawę „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji”, poruszającą temat mordu na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945, można do 16 sierpnia oglądać w Pałacu w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

„Ekspozycja zorganizowana przez Fundację Saksońskie Miejsce Pamięci Pirna-Sonnenstein porusza ciemny i do tej pory mało znany rozdział śląskiej historii: mord na pochodzących ze Śląska chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo w okresie nazistowskiej dyktatury” - poinformowała w czwartek PAP Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Jak wyjaśniła, pacjenci ci, napiętnowani jako istoty „niewarte życia”, poddawani byli przymusowej sterylizacji, a od 1940 roku byli systematycznie uśmiercani. Większość mordów przeprowadzono w Saksonii.

„W 1941 roku w komorze gazowej zakładu Pirna-Sonnenstein zamordowano 1575 pacjentów z samego tylko Śląska. Do końca wojny w saksońskich zakładach leczniczo-opiekuńczych kilkuset ludzi zmarło z głodu lub z przedawkowania leków. Ale i na Śląsku mordowano chorych. Na specjalnych oddziałach dziecięcych zakładów leczniczych we Wrocławiu i Lublińcu lekarze zabijali młodzież i dzieci uznane za nieodwracalnie upośledzone” – powiedziała Maziej-Choińska.

Ekspozycję, dostępną w języku polskim i niemieckim, będzie można oglądać do 16 sierpnia w Pałacu w Krzyżowej. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL