Wystawę "Nie ma dzieci, są ludzie" prezentującą w różnych artystycznych formach prawa dziecka i przykłady ich łamania można oglądać od czwartku w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Jej wernisaż był jedną z atrakcji Międzynarodowego Dnia Dziecka w tym ośrodku.
"W naszym centrum dzieciom dedykowaliśmy cały 2017 rok, w którym realizujemy projekt +Dzieci XXI wieku+. Jest on związany z 75. rocznicą Wielkiej Szpery - akcji wywożenia do obozu zagłady i wymordowania przez Niemców dzieci z łódzkiego getta. W ramach tych działań w Dniu Dziecka, będącym dniem radości i zabawy, ale także refleksji inaugurujemy wystawę, której tytuł jest cytatem Janusza Korczaka: +Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka+" – powiedziała dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska.
Ekspozycja na wielkoformatowych planszach w różnych formach graficznych prezentuje prawa dziecka i człowieka – m.in. treść Deklaracji Genewskiej z 1924 r., Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r., Deklaracji Praw Dziecka z 1959 r., Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 r. oraz cytaty uznawanego za prekursora praw najmłodszych - Janusza Korczaka i innych osób działających na przestrzeni lat na rzecz praw dzieci. Przedstawiono również międzynarodowe instytucje mające chronić najmłodszych oraz historię łamania ich praw – m.in. w czasie Wielkiej Szpery.
Całość uzupełniają interpretacje – m.in. w formie animacji, komiksu, kolażu, fotografii, malarstwa - siedmiu młodych artystek na temat łamania wybranych praw człowieka. Przygotowano także biblioteczkę praw dziecka.
"Może wydawać się, że prawa dziecka są obecne w powszechnej świadomości, zostały bowiem sformułowane jeszcze w ubiegłym roku. Pozostają jednak nieznane zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy niestety wciąż je łamią. Przy okazji tej wystawy chcemy przypomnieć i uświadomić podstawowe praca dzieci, będące także prawami człowieka" – tłumaczył kurator ekspozycji Artur Chrzanowski.
Ma ona zwrócić uwagę na wciąż aktualny problem związany z poruszanymi kwestiami oraz zapoczątkować edukacyjną akcję Centrum Dialogu na ten temat. W jej ramach w czwartek wystawę jako pierwsi zwiedzili uczniowie łódzkich gimnazjów i liceów, a następnie uczestniczyli w wykładach pt. "Dzieci i ryby głosu nie mają? Prawa dziecka w teorii i praktyce" i "Dzieci XXI" o obecnej sytuacji dzieci na świecie.
"Chciałbym dożyć takich chwil, w których nie będzie potrzeby, by w Międzynarodowym Dniu Dziecka nie mówić o takich sprawach, jak łamanie praw człowieka w kontekście dzieci i dorosłych. Niestety, żyjemy w czasach, w których wciąż dzieje się wiele złych rzeczy daleko od Polski, ale też bardzo blisko nas. Czasami za ścianami. Żyjemy często nie mając świadomości, że gdzieś obok dzieje się coś złego i często dowiadujemy się o tym z prasy, czy telewizji, a później zastanawiamy się, czy mogliśmy coś zrobić" – podkreślił obecny na wernisażu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Honorowy patronat nad wystawą objęli Rzecznik Praw Dziecka i UNICEF. Można ją oglądać do 18 lutego 2018 roku. (PAP)
bap/agz/