Kultura i sztuka 1945-1989

23.08.2017

W Płocku wystawa fotograficzna przypominająca festiwale folklorystyczne

Zespoły ludowe i twórców rękodzieła uczestniczących w Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej, który w Płocku organizowano od końca lat 60 XX wieku do 1980 r., przypomina otwarta w środę w tamtejszym Muzeum Mazowieckim wystawa archiwalnych fotografii.

Ekspozycję „Zjechaliśmy kapelą - Płockie Festiwale Folklorystyczne 1967-80” zorganizowano w 50. rocznicę pierwszego festiwalu folklorystycznego, jaki odbył się w tym mieście, jeszcze pod nazwą Festiwalu Sztuki Ludowej Ziem Nadwiślańskich.

Na wystawie, na ponad 40 planszach, prezentowane są czarno-białe fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego i zasobów płockiego oddziału Archiwum Państwowego.

„Odbywający się w Płocku festiwal folklorystyczny, koncerty i towarzyszące im barwne korowody, jarmark rękodzieła oraz dyskusje naukowe, był w latach 70. XX wieku jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, obok Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, który kultywowany jest do tej pory” – podkreślił Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego.

Jak zaznaczył, ostatnia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej odbyła się w Płocku w 1980 r., a kontynuacją tej imprezy, po ponad 30 latach, stał się tam międzynarodowy Vistula Folk Festival, którego szósta edycja właśnie trwa.

Organizowany od 2012 r. płocki Vistula Folk Festival posiada certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels (CIOFF). To powołana we Francji w 1970 r. organizacja, która przyznaje prestiżowe wyróżnienia wysoko ocenianym imprezom i zespołom folklorystycznym z całego świata.

W tym roku gośćmi Vistula Folk Festival, który rozpoczął się w Płocku we wtorek i potrwa do niedzieli, są zespoły z Meksyku, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii i Węgier. Koncert galowy odbędzie się w sobotę w płockim amfiteatrze nad Wisłą. (PAP)

mb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL