Historii powstań śląskich, a także 25-leciu polskiej samorządności poświęcona jest wystawa pt. "Sfrunął na Śląsk orzeł biały", którą od środy można oglądać w Senacie.
"Cieszymy się, że Warszawa chce pamiętać o historii Śląska, która jest historią Polski. Cieszymy się, że Polska chce zrozumieć historię Śląska, żeby zrozumieć Śląsk” - powiedział podczas otwarcia ekspozycji marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, upamiętnia historię powstań śląskich, a także 25-lecie polskiej samorządności.
Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski zaznaczył, że "na ekspozycjach widać wspaniałą walkę naszych przodków, dziadów, pradziadów, którzy walczyli o polski Śląsk. Nie Śląsk, który chce się oderwać od macierzy, ale właśnie taki, który chce do niej wrócić". "My Ślązacy chcemy walczyć o to, aby wspólnie z pozostałymi regionami w Polsce współtworzyć naszą Ojczyznę" - podkreślił.
Do otwarcia ekspozycji posłużyła laska pierwszego Sejmu Śląskiego, którą przekazał marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi (PO) wnuk pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny.
Wystawa składa się z 20 plansz, ukazujących m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, ich genezę i przyczyny, a także trzy kolejne wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919–1921.
Plansze ukazują plebiscyt na Górnym Śląsku, powitanie Wojska Polskiego na tych ziemiach oraz działalność Sejmu Śląskiego. Ekspozycja przybliża także historię Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i ważne fakty związane z 25 latami samorządności.
Ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu Senatorów Województwa Śląskiego – Bogusława Śmigielskiego (PO) i Andrzeja Misiołka (PO). (PAP)
ksi/ jbr/