Epoka nowożytna

07.07.2017

W Wiedniu wystawa poświęcona Janowi III Sobieskiemu

Jerzy Siemiginowski-Eleuter "Portret króla Jana III Sobieskiego". Fot. PAP/W. Kryński Jerzy Siemiginowski-Eleuter "Portret króla Jana III Sobieskiego". Fot. PAP/W. Kryński

Eksponaty z czterech polskich muzeów - w tym Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - będzie można oglądać do listopada na wystawie "Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu", która otwarta została w Pałacu Zimowym Austriackiej Galerii Belvedere.

Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci polskiego króla Jana III Sobieskiego, który jest nierozerwalnie związany z historią Wiednia. "Sobieski jako naczelny dowódca sprzymierzonych wojsk polsko-austriacko-niemieckich w 1683 roku wyzwolił miasto spod trwającego od wielu tygodni oblężenia wojsk Imperium Osmańskiego. Zwycięstwo w bitwie, która przeszła do historii jako Odsiecz Wiedeńska, zapewniło Sobieskiemu stałe miejsce w zbiorowej pamięci Austriaków" - napisał Instytut Polski w Wiedniu, który jest jednym z partnerów wystawy.

W swojej ojczyźnie jako władca potężnego niegdyś państwa - obejmującego Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie – oraz jako zwycięski wódz stał się "bohaterem narodowym dla ludności podzielonego kraju po brzemiennych w skutkach rozbiorach Polski w XVIII wieku".

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak na otwarciu wystawy w środę podkreślił, że Sobieski jest postacią ciągle żywą, a "prezentacja jego osoby i przypominanie jego osiągnięć są szczególnie ważne w Wiedniu, gdzie zapisał się w historii jako zwycięski wódz i utalentowany strateg". "Bez wątpienia ta wystawa jest ważnym świadectwem znaczenia polskiej historii w kontekście europejskim.  Jest także świadectwem, jak ważna dla nas jest promocja polskiej historii wśród zagranicznego odbiorcy" - dodał.

Wystawa - stworzona także z eksponatów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - po raz pierwszy daje odbiorcom austriackim możliwość "bliższego poznania króla Jana III Sobieskiego, nie tylko jako władcy i dowódcy wojsk, ale również jako mecenasa sztuki i osoby prywatnej".

Ekspozycję, której kuratorami są Maike Hohn z Oesterreichische Galerie Belvedere (Galerii Austriackiej Belvedere) oraz Konrad Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), tworzy niemal 100 obiektów: obrazów, klejnotów, przedmiotów zdobionych, militariów oraz pamiątek.

Wystawę "Jan III Sobieski - polski król w Wiedniu" można oglądać do 1 listopada.(PAP)

oma/  itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL