W Wilnie od tygodnia czynna jest wystawa prezentująca postać Bronisława Piłsudskiego - starszego brata marszałka Józefa Piłsudskiego - wybitnego naukowca, zesłańca, muzealnika, postaci na Litwie praktyczne nieznanej.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem rozpoczyna na Litwie cykl wydarzeń poświęconych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Gdy słyszymy nazwisko Piłsudski, nasze skojarzenia automatycznie kierują się ku Józefowi. My chcemy przywrócić pamięć o Bronisławie, urodzonemu w Zułowie synu tej ziemi" - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński, który jest inicjatorem i współorganizatorem wystawy.
Łapczyński dodał: "chcemy też niejako +oswoić+ Litwinów z nazwiskiem Piłsudski, pokazując, że obaj bracia wnieśli ogromny wkład nie tylko w politykę, ale także w rozwój nauki".
Wystawa składa się z trzech bloków tematycznych: pierwszy to kolekcja etnograficzna Bronisława Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim, drugi - "Wśród Ajnów", a trzeci - Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914). Wśród eksponatów są m.in. oryginalny strój ajnuski, fotografie, dokumenty rękopiśmienne, nagrania, materiał filmowy, a także niezwykły portret Bronisława, namalowany w 1912 roku w Zakopanem przez litewskiego malarza Adomasa Varnasa.
Goście wystawy mogą obejrzeć również film "Piłsudski Bronisław: zesłaniec, etnograf, bohater" w reżyserii Waldemara Czechowskiego.
Wystawa o Bronisławie Piłsudskim w Wilnie, prezentowana w Litewskim Muzeum Sztuki, będzie czynna do 25 lutego przyszłego roku.
Kolejnym wydarzeniem na Litwie organizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie konferencja naukowa poświęcona marszałkowi pt. "Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim". Dwudniowa konferencja rozpocznie się 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin marszałka.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ mal/