Wizerunki Marii - Matki Miłosierdzia będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie na jedynej oficjalnej wystawie towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży. Wśród 94 arcydzieł sztuki sakralnej znajdą się prace m.in. Donatella, Albrechta Durera, Giotto, Hansa Memlinga i Giorgio Vasariego.
Ekspozycja "Maria. Mater Misericordiae", która odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, zostanie otwarta 24 czerwca i potrwa do 9 października. Będzie mieć wymiar zarówno religijny, jak i artystyczny.
"Jan Paweł II inicjator ŚDM powiedział, że kultura to przestrzeń, w której człowiek żyje, którą tworzy i która oddziałuje na niego. Mamy nadzieję, że wydarzenia kulturalne przygotowane w Krakowie, a zwłaszcza ta wystawa ubogaci młodych gości, którzy przybędą do nas z całego świata oraz młodych Polaków" – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
Zwiedzający zobaczą prace wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XI do XVIII w., takich jak Donatello, Giotto di Bondone, Lorenzo Ghiberti, Andrea Mantegna, Hans Memling, Peter Paul Rubens, Giorgio Vasari czy Francisco Zurbaran. Będą to różne wizerunki Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, karmiącej Dzieciątko, Bolesnej, modlącej się w intencji ludzkości.
Temat wystawy jest nawiązaniem do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, do hasła Światowych Dni Młodzieży i faktu, że Kraków jest światową stolicą Miłosierdzia Bożego.
Dr Marcello Bedeschi, przewodniczący organizującej wystawę Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży, przypomniał, że po raz pierwszy wystawa sztuki towarzyszyła Światowym Dniom Młodzieży w 1993 r. w Denver i od tego czasu były one organizowane podczas kolejnych edycji spotkań papieża z młodymi. Podkreślił, że ci, którzy widzieli ekspozycję w Denver sami nazywali ją "czwartą katechezą" w programie ŚDM.
"Podczas ŚDM w Rio de Janeiro wystawę odwiedziło ponad 250 tys. młodych ludzi i do tej pory mamy w pamięci wielkie kolejki chętnych, którzy chcieli ją zobaczyć" - mówił dr Bedeschi. Dodał, że wystawa to "dar dla miasta, które gości ŚDM", a temat krakowskiej ekspozycji został wybrany jeszcze zanim papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.
"Na wystawie będzie można zobaczyć przedstawienia Matki Bożej w płaszczu opiekuńczym, ponieważ to najpopularniejszy sposób obrazowania Bożego Miłosierdzia wypracowany we Włoszech, który później rozpowszechnił się w całej Europie" – mówił kurator wystawy prof. Piotr Krasny. Jednym z takich właśnie przedstawień jest obraz Barnaby da Modena z końca XIV wieku – u stóp Matki Boskiej klęczą ludzie proszący ją o pomoc, a ona osłania ich swoim płaszczem przed strzałami gniewu bożego.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć m.in. 20 rycin Albrechta Durera z cyklu "Życie Marii", który uchodzi za pierwsze wielkie dzieło grafiki autorskiej w Europie i którego nie ma w komplecie w żadnym polskim muzeum. Pokazywane będą także: dzieło Giorgia Vasariego - wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia namalowany na sztandarze dla bractwa laickiego z Arezzo oraz niezwykłych rozmiarów gobelin Rubensa.
Ze zbiorów muzeum w Antwerpii sprowadzone zostanie dzieło Hansa Memlinga, a z włoskich muzeów rzeźby Lorenzo Ghibertiego i Donatella. Na wystawie będzie też można zobaczyć pochodzące z kolekcji prywatnej dzieło Andrei Mantegni – ciekawy artystycznie obrazek wykonany na pergaminie przy użyciu pióra, tuszu i gwaszu.
Dopełnieniem ekspozycji będą polskie obiekty, m.in. Madonna z Klonówki - rzeźba szafkowa z końca XIV wieku przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem na tronie, zaś po otwarciu drzwiczek Trójcę Świętą (tzw. Tron Łaski) i wiernych chroniących się pod płaszczem Matki Boskiej.
Prof. Krasny podkreślił, że na wystawie obok prac bardzo znanych artystów pojawią się także dzieła wybitne, ale anonimowe.
Zwiedzający wystawę otrzymają mapę, na której zaznaczone zostaną miejsca, w których znajdują się dzieła związane z Matką Bożą Miłosierdzia i będą mogli udać się na spacer po Krakowie odwiedzając m.in. Bazylikę Mariacką i kościoły: św. Jana, oo. Pijarów, Franciszkanów Reformatów, Karmelitów oraz Miłosierdzia Bożego.
"Sprowadzamy od Krakowa ponad 90 obiektów najwyższej klasy, które tworzą fascynującą panoramę obrazującą idee miłosierdzia w sztuce. Z pewnością wystawa ta będzie przeżyciem duchowym dla odwiedzających miasto podczas ŚDM, ale jest ona ważna także ze względów artystycznych. To największa wystawa dla Muzeum Narodowego w tym roku" - mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
Metropolita krakowski kard. Dziwisz w specjalnym liście do proboszczów, katechetów, dyrektorów szkół i nauczycieli zachęca do zabrania młodzieży na tę wystawę.
Kuratorem wystawy ze strony włoskiej jest prof. Giovanni Morello, a organizatorami są: Muzeum Narodowe we współpracy z Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży.
Na tydzień przed otwarciem "Maria. Mater Misericordiae" w oddziale Muzeum Narodowego - Europeum rozpocznie się pokaz dzieła Giovanniego Lorenza Berniniego, pochodzącego z kolekcji prywatnej, wykonanego z brązu medalionu z wizerunkiem papieża Klemensa X. (PAP)
wos/ par/