XIX wiek

22.01.2019

Wystawa IPN „Polski gen wolności” prezentująca drogę do niepodległości

Wystawa „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”. Źródło: IPN Wystawa „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”. Źródło: IPN

Wystawę plenerową „Polski gen wolności”, prezentującą 150 lat zmagań na wszystkich polach aktywności o odzyskanie przez Polskę niepodległości, można oglądać od wtorku na Małym Rynku w Krakowie. Ekspozycję zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN przypomniał, że wystawa otwierana jest w 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W rocznicę tę – mówił szef krakowskiego IPN – została zaprezentowana ekspozycja, która na kilkunastu planszach pokazuje polską drogę do niepodległości - od antyrosyjskiej konfederacji barskiej, po jej odzyskanie w 1918 r.

„Wystawa (…) pokazuje awers i rewers naszych działań niepodległościowych – z jednej strony czyn insurekcyjny, powstańczy, ale także pokazuje pracę pozytywistyczną, która uzupełniała czyn zbrojny, jest także miejsce, by pokazać działania o charakterze dyplomatycznym” - zaznaczył Musiał i dodał, że ważną poruszaną kwestią są narodziny i kształtowanie współczesnego rozumienia narodu polskiego w XIX wieku.

„Fenomen genu niepodległości, o którym chcemy przez tę wystawę opowiedzieć, to jest fenomen wspólnoty, która zniewolona zaborami, potrafiła nie tylko się odrodzić, ale ukształtować się na nowo, przyciągając do polskości nie tylko szlachtę, ale także chłopstwo, a w późniejszym czasie również robotników” - dodał dyrektor krakowskiego IPN.

Wystawa „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)” prezentowana będzie na Małym Rynku do 11 lutego.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL