Ponad 150 unikatowych kart pocztowych, które wysyłali legioniści w latach 1914-17 można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Ekspozycja jest częścią obchodów 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej.
Na wystawie „Legiony Polskie 1914-2014. Historia na znakach pocztowych ze zbiorów Adama Lubomira Woźniaka” pokazano ponad 150 oryginalnych kart pocztowych, znakowanych austriackimi i polskimi stemplami oraz z takich filatelistycznych unikatów jak np. zalepki do kopert w formie pieczęci lakowych wydanych przez Naczelny Komitet Narodowy.
Są też m.in. formularze poczty polowej oraz formularze kart z opłaconą odpowiedzią. Zbiór pocztowy uzupełnia prezentacja czterech oryginalnych szabli z wyposażenia Legionów Polskich.
Jak powiedział PAP organizator wystawy z wrocławskiego muzeum Michał Plutarski, wydano specjalną kartę, która dla wszystkich zwiedzających będzie stemplowana okolicznościowym datownikiem przygotowanym na tę ekspozycję.
„Adam Lubomir Woźniak to ceniony filatelista i jego zbiory dotyczące Legionów są niezwykle obszerne i ciekawe. W naszym muzeum mamy również pamiątki poświęcone temu okresowi, ale nie są one aż tak imponujące” - dodał Plutarski.
6 sierpnia 1914 r., z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich Józef Piłsudski otrzymał od wojskowych władz austriackich 2 sierpnia 1914 r, a już dzień później w krakowskich Oleandrach zorganizowana została I Kompania Kadrowa. Dała ona początek Legionom Polskim, które w 1915 r. liczyły ok. 16,5 tys. żołnierzy. Po rozbiciu Legionów w 1916 r. oficerowie i żołnierze trafili do Polskich Sił Zbrojnych, gdzie dotrwali do listopada 1918 r. dając początek Wojsku Polskiemu.
Ekspozycję w MPiT można oglądać do 8 września. (PAP)
ros/ abe/