Monograficzną wystawę wybitnego artysty Józefa Robakowskiego pokaże od piątku Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie (Pomorskie). Jego twórczość ma charakter multimedialny - jest fotografem, autorem filmów dokumentalnych, eksperymentalnych, rysunków i instalacji.
"Dawno już Józef Robakowski nie miał indywidualnej wystawy w Trójmieście. Jest to próba wystawy retrospektywnej, bo twórczość tego artysty jest tak rozległa, że trudno jest stworzyć wystawę o charakterze komplementarnym" - powiedział w czwartek PAP kurator wystawy Cezary Pieczyński, szef Galerii Piekary w Poznaniu.
Na wystawie pt. "Józef Robakowski. Baczność! Wysokie napięcie!" znajdą się prace ze zbiorów artysty oraz kolekcji prywatnych z całego okresu działalności twórczej artysty w różnych technikach artystycznych. Ogółem będzie to pięć filmów i ok. 40 prac wykonanych w różnorodnych technikach. Będą to zarówno dzieła z wczesnego okresu twórczości Robakowskiego, jak np. "4 pola ostrości" czy "Dmuchana głowa", jak i ostatnie jego realizacje datowane na początek XXI wieku.
Pieczyński wyjaśnił, że tytuł wystawy nawiązuje m.in. do dwóch filmów, które podejmują wątek energii.
"Oczywiście, rozumianej w sposób metaforyczny bądź bardziej dosłowny. Wystawa otwiera się pracą wideo +Manifest energetyczny+. Jest to dzieło, w którym artysta wyłaniając się z wodospadu wypowiada słowa na temat tego, że sztuka to energia. Inny film pt. +Jestem elektryczny+ jest zapisem jego eksperymentów wprost z prądem elektrycznym. Energia, pola energetyczne sztuki, to w mojej opinii, jest najważniejsze zagadnienie twórczości Robakowskiego" - dodał kurator.
Pieczyński dodał, że kilka prac na wystawie pokazanych zostanie po raz pierwszy, będą to m.in. dzieła z cyklu "Fotoskalpy".
Józef Robakowski urodził się 20 lutego 1939 r. w Poznaniu. Jest artystą neoawangardowym, który spełnia się w takich mediach jak fotografia, wideo, film i kino poszerzone, instalacja, performance, ale również techniki tradycyjne, np. na papierze. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ich trakcie interesował się przede wszystkim fotografią, fotokolażami oraz fotoobiektami.
Uczęszczał także do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Operatorskim, a obecnie jest profesorem tejże uczelni.
Ok. połowy prac na sopockiej wystawie stanowią prace Robakowskiego powstałe w latach 70. ub. wieku w ramach cyklu "Kąty energetyczne", łączącego różnorodne zainteresowania artysty i powstałe w różnych mediach, od prac na papierze, fotografii, prac akrylowych, instalacji, poprzez wideo i film, a także koncepcje teoretyczne.
Robakowski jest współzałożycielem wielu eksperymentujących grup artystycznych, m.in. fotograficznej Zero-61 (1961-69), której założeniem było odcięcie się od kontekstu politycznego oraz aktualnych tendencji estetycznych oraz Warsztatu Formy Filmowej (1970-77), który przez wzgląd na swą awangardowość działał ożywczo na ówczesną, polską scenę artystyczną.
W okresie Warsztatu Formy Filmowej powstało wiele znanych dzieł filmowych Robakowskiego, ich przykładem może być być prezentowany w PGS wideoperformance "Idę" (1973), w którym artysta nagrywa własną wspinaczkę po schodach wieży spadochronowej, a film (dźwięki, ruchy kamery, kadry) jest ściśle zespolony z ciałem artysty.
Duża część prac Robakowskiego na wystawie ma charakter autobiograficzny – ich przykładem jest wideo "O palcach" z 1982 r.
Robakowski był aktywnym uczestnikiem tzw. "Kultury zrzuty" - podziemnego życia artystycznego w stanie wojennym. Zainicjował powołaną w 2001 r. nagrodę im. Katarzyny Kobro. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Kunstlergremium.
Od 1978 r. prowadzi Galerię Wymiany, czyli prywatną galerię sztuki współczesnej, której głównym celem jest "wymiana myśli artystycznej, powodowanie fermentu i wskrzeszanie twórczych inicjatyw".
Wystawa dzieł Robakowskiego w sopockiej PGS będzie czynna do 24 czerwca.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
edytor: Paweł Tomczyk
rop/ pat/