Dokumentację architektoniczną osiemnastu XIV-wiecznych śląskich kościołów halowych można zobaczyć od czwartku na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.
Na wystawie prezentowane są fotografie, rysunki pomiarowe i rekonstrukcyjne dokumentujące rozwiązania architektoniczne zastosowane przy budowie halowych XIV-wiecznych kościołów na Śląsku.
„Wystawa jest efektem wieloletnich badań prof. Hanny Kozaczewskiej-Golasz z Instytutu Historii Architektury Politechniki Wrocławskie” - powiedziała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, Marta Czyż.
Kościoły o układzie halowym pojawiły się na Śląsku w początkach XIII w., zaś szczególną popularność zyskały w XIV w. „Działający w tym czasie na Śląsku architekci, sięgając do wzorów z różnych krajów, stworzyli własną odmianę gotyku, odznaczającą się przestronnością, asymetrią i dynamiką” - dodała rzeczniczka.
Kościoły halowe są charakterystycznym typem architektury sakralnej w Europie Środkowej w okresie późnego gotyku. W tego typu budowlach nawy są równej wysokości, w przeciwieństwie od bazylik, gdzie nawy boczne są niższe od nawy głównej.
W stolicy Dolnego Śląska przykładem świątyni halowej jest kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku.
Ekspozycję można zwiedzać do 20 marca.(PAP)
pdo/ mhr/