Kultura i sztuka po 1989 roku

05.07.2018

Wystawa "Statki Warszawskiej Wisły" – od piątku na Wiśle

Źródło: Fundacja Do Dzieła! Źródło: Fundacja Do Dzieła!

Historia ok. 50 statków pływających w przeszłości po stołecznym odcinku Wisły zostanie ukazana na wystawie multimedialnej, którą od piątku będzie można oglądać na warszawskiej przystani Nowa Fala oraz iBarce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Do Dzieła!

Jak podała w komunikacie Fundacja Do Dzieła!, ekspozycja organizowana jest w związku ze 190. rocznicą pojawienia się w Warszawie pierwszego parowca "Victory" oraz setną rocznicą powstałej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. "Tym samym wystawa święci też obchody stulecia odzyskania niepodległości Polski" – dodał organizator.

Według Fundacji Do Dzieła! , na wystawie zaprezentowana zostanie historia ok. 50 statków, które w przeszłości pływały po warszawskim odcinku Wisły, a także portów i armatorów. "Ekspozycja będzie się odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle - na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny, oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Pattona" – napisano w informacji dot. ekspozycji.

Poinformowano również, że część wystawy poświęconą portom i armatorom przygotowali autorzy książki pt. "Wiślane porty Warszawy": Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski. Z kolei za część dotyczącą statków odpowiada kpt. Waldemar Danielewicz - znawca żeglugi śródlądowej w Polsce, współredaktor strony internetowej poświęconej tej tematyce oraz posiadacz jednego z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi.

Jak mówi, początki jego pasji sięgają lat 70. XX w. "Podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała +stare, dobre czasy+. To były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją +miłością+, za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi – często przekazywaną z ust do ust - uratować przed zapomnieniem" – powiedział Danielewicz.

Ekspozycji pt. "Statki Warszawskiej Wisły" towarzyszyć będą spotkania i prelekcje poświęcone historii pływających obiektów. Pierwsze z nich, pod hasłem "Wiślane Parowce", odbędzie się 25 lipca. Udział w nim wezmą m.in. kpt. Danielewicz oraz kpt. Stanisław Fidelis.

Ekspozycję współfinansowano ze środków m.st. Warszawy. Partnerami przedsięwzięcia są: iBarka oraz Przystań Nowa Fala.

Fundacja Do Dzieła! została utworzona w 2009 r. Do jej zadań należy m.in. organizowanie przedsięwzięć aktywizujących przestrzeń nadwiślańską, w tym warsztatów, spotkań, koncertów oraz plenerowych spektakli. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL