Okupacja niemiecka

16.12.2018

Wystawa w Nowym Jorku o Polakach ratujących Żydów

Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji poświęcona jest ekspozycja zaprezentowana w sobotę w nowojorskim Centrum Polsko-Słowiańskim. Towarzyszą jej prezentacje multimedialne i film dokumentalny.

Wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945" łączy się z uroczystościami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W intencji organizatorów z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ma wypełnić białe plamy w historii.

18 tablic edukacyjnych wypełnionych zdjęciami z napisami po polsku i po angielsku ilustruje pomoc dla Żydów ze strony państwa polskiego, Kościoła katolickiego oraz osób indywidualnych, w tym Ireny Sendler. Są też fotografie wyjaśniające m.in. jak Żydzi trafili do Polski przed niemal tysiącem lat oraz wskazujące, że już w XIII wieku objęci byli prawnymi uregulowaniami.

Inne tablice poświęcone są II wojnie światowej, Holocaustowi, Gettu warszawskiemu. Jedna koncentruje się na Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Z zdjęć wyłania się bogactwo kultury żydowskiej. Obrazują też kultywowaną obecnie w Polsce pamięć o Żydach.

„Naród żydowski nie zniknął z naszej pamięci. Są odnawiane cmentarze, synagogi, powstają placówki jak Muzeum Historii Żydów Polin na terenie Getta. Państwo polskie utrzymuje też muzea w obozach zagłady” – wskazał PAP wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Marek Gizmajer.

Jego zdaniem temat jest ciekawy, a jednocześnie gorący. Trzeba go poznać i upublicznić.

„Wystawa ma charakter edukacyjny. Przedstawiamy ją w Nowym Jorku, ponieważ temat jest tu szczególnie nabrzmiały. Nowy Jork jest największym żydowskim miastem świata, gdzie mieszka więcej Żydów niż w Tel Avivie. Także Polonia jest tutaj liczna. Warto zatem pokazać tutaj ekspozycję” – mówił Gizmajer.

Materiały faktograficzne Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy skompletowało przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz muzeum Polin. Pochodzą z artykułów, książek, publikacji i internetu.

Ekspozycji towarzyszy premiera filmu dokumentalnego pt. "Polacy ratujący Żydów w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945" w reżyserii Andrzeja Biernackiego z udziałem prof. Jana Żaryna. Polski senator i historyk opowiada na ekranie o relacjach polsko-żydowskich i przypomina, jak Polacy ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej.

Gizmajer zapowiada zaprezentowanie wystawy w różnych amerykańskich placówkach. Ma ona trafić m.in. do nowojorskiej siedziby ONZ.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL