Kultura i sztuka po 1989 roku

15.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Hilarego Gwizdały

15 kwietnia br. przypada 100. rocznica urodzin Hilarego Gwizdały określanego mianem „nadwornego malarza Zielonej Góry”. Z tej okazji tamtejsze Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało monograficzną wystawę dorobku artysty. Wernisaż odbył się w piątek.

Zielonogórskie muzeum poinformowało, że posiada w zbiorach około 40 płócien Hilarego Gwizdały, ale chcąc poszerzyć ekspozycję, wystąpiło z apelem do zielonogórzan i mieszkańców regionu z prośbą o użyczenie innych prac artysty na czas wystawy.

Na apel odpowiedziało 16 kolekcjonerów oraz kilka instytucji w tym: WiMBP im. C. Norwida, Lubuskie Muzeum Wojskowe, BWA w Zielonej Górze i Dom Kombatanta, w którym malarz spędził ostatnie lata życia.

Dzięki akcji, na wystawie miłośnicy malarstwa mogą zobaczyć około 100 prac Hilarego Gwizdały - głównie obrazów olejnych, a także rysunków i akwareli. Przedstawiają one m.in. Zieloną Górę, pejzaże lubuskie, są portrety i autoportrety artysty.

Na potrzeby ekspozycji, we współpracy z rodziną artysty, mieszkańcami regionu i instytucjami publicznymi zinwentaryzowano około 200 prac. Najstarsze dzieło pochodzi z 1944 roku, najmłodszym jest obraz sygnowany na rok przed śmiercią artysty.

Hilary Gwizdała (1916-1991) studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych w Poznaniu, poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był uczniem Jana Cybisa i Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku w pracowni Jana Cybisa.

1967 roku przeprowadził się do Zielonej Góry i stał się jedną z najbarwniejszych postaci lokalnego środowiska artystycznego. Swe prace prezentował na licznych wystawach, cieszył się uznaniem środowiska artystycznego, które niejednokrotnie wyróżniało jego twórczość na konkursach.

Artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny, którego podsumowanie stanowi wystawa z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja będzie czynna do 3 czerwca. (PAP)

mmd/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL