15 kwietnia br. przypada 100. rocznica urodzin Hilarego Gwizdały określanego mianem „nadwornego malarza Zielonej Góry”. Z tej okazji tamtejsze Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało monograficzną wystawę dorobku artysty. Wernisaż odbył się w piątek.
Zielonogórskie muzeum poinformowało, że posiada w zbiorach około 40 płócien Hilarego Gwizdały, ale chcąc poszerzyć ekspozycję, wystąpiło z apelem do zielonogórzan i mieszkańców regionu z prośbą o użyczenie innych prac artysty na czas wystawy.
Na apel odpowiedziało 16 kolekcjonerów oraz kilka instytucji w tym: WiMBP im. C. Norwida, Lubuskie Muzeum Wojskowe, BWA w Zielonej Górze i Dom Kombatanta, w którym malarz spędził ostatnie lata życia.
Dzięki akcji, na wystawie miłośnicy malarstwa mogą zobaczyć około 100 prac Hilarego Gwizdały - głównie obrazów olejnych, a także rysunków i akwareli. Przedstawiają one m.in. Zieloną Górę, pejzaże lubuskie, są portrety i autoportrety artysty.
Na potrzeby ekspozycji, we współpracy z rodziną artysty, mieszkańcami regionu i instytucjami publicznymi zinwentaryzowano około 200 prac. Najstarsze dzieło pochodzi z 1944 roku, najmłodszym jest obraz sygnowany na rok przed śmiercią artysty.
Hilary Gwizdała (1916-1991) studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych w Poznaniu, poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był uczniem Jana Cybisa i Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku w pracowni Jana Cybisa.
1967 roku przeprowadził się do Zielonej Góry i stał się jedną z najbarwniejszych postaci lokalnego środowiska artystycznego. Swe prace prezentował na licznych wystawach, cieszył się uznaniem środowiska artystycznego, które niejednokrotnie wyróżniało jego twórczość na konkursach.
Artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny, którego podsumowanie stanowi wystawa z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja będzie czynna do 3 czerwca. (PAP)
mmd/ pz/