Jeszcze do 6 grudnia można oglądać w Warszawie wystawę o miastach na polskich terenach pod zaborami. Na przykładzie Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa i Żyrardowa pokazany jest bezprzykładny ich rozwój, który wpłynął na wygląd metropolii w czasach obecnych.
„Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami.
Mowa jest o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.
Najwięcej miejsca poświęcono Warszawie jednakże odwiedzający znajdą bardzo wiele informacji oraz obiektów dotyczących pozostałych miast. I tak np. temat rewolucji 1905 przedstawiony jest na przykładzie Łodzi. W „łódzkiej” części można m.in. obejrzeć interaktywny plan miasta z zaznaczonymi „rewolucyjnymi” miejscami.
Stare zdjęcia spontanicznie budowanej Łodzi porównać można z dawnymi widokami zorganizowanego, zaplanowanego miasta Żyrardów. Z żyrardowskiej dawnej fabryki włókienniczej są na wystawie oryginalne bele lnu. W części wystawy traktującej o symbolach miast prezentowany jest oryginalny dokument filmowy z odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 1910 roku z udziałem Ignacego Paderewskiego.
Z planu Poznania i panoramy można przekonać się o pewnej niezmienności miasta. Bardzo ciekawe jest porównanie symbolicznych miejsc Krakowa i Poznania. Na dodatek krakowianie spostrzegą, że zdjęcia ich miasta sprzed ponad 100 lat pokazują niemal niezmienione wciąż istniejące obiekty (np. okolice dworca).
Źródło: Muzeum Historii Polski
Więcej o wystawie:
http://dzieje.pl/wystawy/wystawa-muzeum-historii-polski-ziemia-obiecana-miasto-i-nowoczesnosc
http://dzieje.pl/wideo/wystawa-ziemia-obiecana-miasto-i-nowoczesnosc