Biżuterię, elementy stroju Gotów, ich wyroby rzemieślnicze np. w postaci kościanych grzebieni – w sumie ok. 250 eksponatów od piątku będzie można oglądać na wystawie pt. "Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy" w Muzeum w Gliwicach (Śląskie).
Jak powiedział PAP jeden z kuratorów wystawy, archeolog Radosław Zdaniewicz, jednym z założeń ekspozycji jest przybliżenie mieszkańcom regionu historii, życia i kultury Gotów, po których ani na Dolnym, ani Górnym Śląsku nie ma archeologicznych pozostałości.
Zdaniewicz przypomniał, że Goci, których kolebką była Skandynawia, w I w. n.e. przybyli na tereny dzisiejszego Pomorza Gdańskiego. "Bardzo szybko opanowali teren Pomorza w okolicy Gdańska, Wysoczyzny Elbląskiej, Bory Tucholskie, nawet północną Wielkopolskę, po czym, gdzieś ok. II wieku zaczęli terenami na wschodnim brzegu Wisły przesuwać się w dół w kierunku dzisiejszej Zamojszczyzny, Kotliny Hrubieszowskiej, dalej nad Morze Czarne, a stamtąd w kierunku Rzymu" – mówił Zdaniewicz, który zrealizował wystawę wraz z Moniką Michnik.
Archeolog dodał, że obecność Gotów "odcisnęła wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu". "Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych" – wyjaśnił.
Na wystawie będzie można obejrzeć ok. 250 eksponatów związanych z kulturą Gotów - z terenu Polski i nie tylko. "Są to są zabytki i z cmentarzy, które pozostawili po sobie Goci, i osad, które zakładali. Przede wszystkim jest to biżuteria – złota, srebrna, wykonana z brązu" – mówił Zdaniewicz.
Wśród zabytków wymienić też można elementy stroju, w postaci kolii z paciorków szklanych i bursztynowych, srebrnych zapinek i bransolet czy brązowych okuć pasa. "Nie mniej ciekawe dla zwiedzających z pewnością okażą się wyroby rzemiosła w postaci toczonych na kole naczyń glinianych, kościanych grzebieni czy unikatowych kości i żetonów go gry. Dowodem rozległych kontaktów handlowych i kulturowych Gotów będą importowane, a odkrywane na stanowiskach archeologicznych na terenie Polski m.in. rzymskie monety srebrne, szklane pucharki czy brązowe naczynia" – wskazali kuratorzy.
Ekspozycję wzbogaci także rekonstrukcja pochówku zbiorowego ze śladami rytualnych obrzędów, odkrytego na cmentarzysku w Masłomęczu (Lubelskie). "Ten zrekonstruowany pochówek to grób, w którym pochowano młodą dziewczynę, a dodatkowo są tam inne czaszki, które tam dołożono. W grobach Gotów natrafiono bowiem na ślady wyciągania szczątków zmarłych i przekładania ich do innych grobów" – mówił Zdaniewicz.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się w piątek wieczorem w Willi Caro (oddziale Muzeum w Gliwicach). Wernisaż poprzedzi wykład pt. "W drodze ze Skandynawii do Rzymu – gocka cywilizacja nad Bugiem" Bartłomieja Barteckiego z Muzeum im. ks. Staszica w Hrubieszowie.
Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów m.in. z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Miejskiego Wrocławia Oddział Muzeum Archeologiczne, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2018 r.(PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
edytor: Paweł Tomczyk
akp/ pat/