"100x100" - to tytuł projektu przygotowanego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC) z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem przedsięwzięcia jest wybór i publikacja w albumie stu najciekawszych zdjęć z okresu II RP.
W każdy poniedziałek na facebookowym profilu NAC prezentowane są galerie złożone z ok. 25 zdjęć z okresu II RP. Internauci wybierają spośród nich najciekawsze fotografie w dziesięciu kategoriach: życie codzienne, krajobraz, kultura, przemysł, sport, polityka, obyczaje, dzieci i młodzież, wojsko oraz nauka. Głosowanie potrwa do 22 kwietnia.
Jak powiedziała PAP kierowniczka Oddziału Komunikacji i Udostępniania NAC Malwina Rozwadowska, prezentowane zdjęcia pochodzą z zasobów archiwum. "Opieramy się głównie na fotografiach z zespołu Archiwum Fotografii Ilustrowanego Kuriera Codziennego. To była największa, najbardziej znana gazeta w czasach II RP, która miała też własną agencję fotograficzną" - wyjaśniła. "Zdjęcia są różne, ale zależało nam na tym, aby wszystkie pokazywały radosną stronę odzyskania niepodległości. Chcieliśmy ukazać rzeczy, które były dumą II RP i które mogą sprawić, że my także będziemy dumni z odzyskania niepodległości" - podkreśliła.
Rozwadowska poinformowała, że fotografie, które zyskają najwięcej głosów, zostaną opublikowane w albumie "100x100". "Będziemy starali się wydać publikację na 11 listopada, ale być może uda się to wcześniej. Chcemy, żeby poprzez tę inicjatywę ludzie mogli skorzystać z dziedzictwa narodowego, które jest w naszych magazynach i aby włączyli się w radosne obchody stulecia odzyskania niepodległości" - powiedziała.
Publikacja "100x100" będzie dostępna w formie bezpłatnego ebooka pod adresem: www.nac.gov.pl.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni "Niepodległa" na lata 2017-21. Album zostanie wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
NAC jest pierwszym polskim archiwum cyfrowym, tzn. instytucją powołaną w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych w postaci cyfrowej oraz zarządzania nimi. Wywodzi się z utworzonego w 1955 r. Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM). Przekształcenie ADM w NAC nastąpiło 8 marca 2008 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydanego na wniosek Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. (PAP)
autor: Daria Porycka
edytor: Paweł Tomczyk
dap/ pat/