Msza w wileńskim kościele franciszkańskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zainaugurowała w niedzielę obchody 30-lecia Wileńskiego Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Litwie (ZPL), jednego z najprężniej działających oddziałów tej organizacji.
Po mszy w kościele wystąpiła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Kowieński Chór Państwowy z koncertem utworów Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Romualda Twardowskiego. Następnie odbyła się uroczysta akademia.
„Związek Polaków na Litwie istnieje od 30 lat, a jego działania są ciągle aktualne, tak jak w latach 90. ubiegłego stulecia, gdy rodził się na fali odrodzenia narodowego” - powiedział prezes wileńskiego oddziału ZPL Marek Kubiak przemawiając do zebranych.
W rozmowie z PAP Kubiak wskazał, że zadaniem organizacji „było, jest i pozostanie dbanie o kulturę i język polski, tworzenie dobrego wizerunku Polaka na Litwie, wzmacnianie tożsamości narodowej i zapobieganie procesom asymilacyjnym”.
Obecnie oddział wileński liczy prawie 2 tys. osób zrzeszonych w 70 kołach. „Nasze koła to polskie zespoły artystyczne działające w Wilnie, zespoły teatralne, polskie szkoły i przedszkola, kluby sportowe i polskie media” - wyjaśnił prezes.
Popularność i atrakcyjność Wileńskiego Oddziału Miejskiego ZPL znacznie wzrosła przed dwoma laty, gdy jego prezesem został Kubiak - nauczyciel, trener i wychowawca pięciu młodzieżowych mistrzów świata w karate, wieloletni członek jednego z wileńskich polskich zespołów teatralnych.
Obejmując to stanowisko Kubiak powiedział PAP, że zamierza „ożywić działalność organizacji i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla młodych ludzi”. W ciągu ostatnich dwóch lat oddziałowi przybyło 11 nowych kół. Wileński Oddział Miejski organizuje rocznie kilkadziesiąt projektów społecznych, kulturalnych, sportowych skierowanych do różnych grup wiekowych i zainteresowań.
„W przyszłym tygodniu, w ramach jubileuszowych obchodów, odbędzie się jeszcze jeden koncert, tym razem zespołu bluesowego Old Breakout. W październiku odbędzie się czwarta edycja naszego Konkursu Piosenki do Słów Agnieszki Osieckiej, celem którego jest m.in. wyłanianie młodych talentów. W listopadzie przewidzianych jest kilka przedsięwzięć związanych z obchodami 11 listopada. W listopadzie rozpoczniemy też kilkumiesięczne rozgrywki piłki nożnej halowej, a pod koniec grudnia tradycyjnie startujemy z serią zabaw choinkowych dla najmłodszych” - wymienia prezes.
Kubiak podkreśla: „Potrzebujemy solidnej, prężnie działającej organizacji, która by była atrakcyjną dla współczesnego Polaka na Litwie, a jednocześnie była rozpoznawalna w społeczeństwie litewskim, co pozwoli uczestniczyć nam w życiu politycznym kraju i upominać się o rozstrzyganie naszych problemów”.
Związek Polaków na Litwie ma kilkanaście oddziałów w całym kraju; liczy około 10 tys. członków i jest najliczniejszą polską organizacją na Litwie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ fit/ ap/