Powstanie Warszawskie

25.07.2019

31 lipca uroczystości pogrzebowe kpt. Ryszarda Białousa ps. Jerzy

Uroczystość w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie po przylocie do Polski samolotu z urną z prochami kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego". Warszawa, 28.06.2019. Fot. PAP/L. Szymański Uroczystość w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie po przylocie do Polski samolotu z urną z prochami kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego". Warszawa, 28.06.2019. Fot. PAP/L. Szymański

31 lipca w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe weterana Powstania Warszawskiego, dowódcy Batalionu „Zośka” kpt. Ryszarda Białousa ps. Jerzy – informuje resort obrony. Urna z prochami kapitana zostanie złożona na Wojskowych Powązkach.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało PAP, że uroczystości rozpoczną się w środę, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszą świętą w intencji kpt. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy". Po nabożeństwie kondukt żałobny przejedzie na Wojskowe Powązki. Urna z prochami zostanie złożona do grobu w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK "Zośka".

CZYTAJ TAKŻE

Tego samego dnia, na Krakowskim Przedmieściu 66 zostanie otwarta okolicznościowa wystawa "Jerzy – Ryszard Białous – dowódca Batalionu Zośka AK". Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. Także tego dnia, w Sali Głównej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 66) odbędzie się promocja albumu poświęconego dowódcy Batalionu Zośka AK.

Ryszard Białous urodził się w 1914 r. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Działał także w ZHP. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., dowodził plutonem saperów w 8. Dywizji Piechoty, następnie wstąpił do Szarych Szeregów i do Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej. W 1942 r. przeszedł do Kierownictwa Dywersji – Kedywu. Brał udział w akcji pod Arsenałem.

CZYTAJ TAKŻE

W Powstaniu Warszawskim kpt. Białous dowodził legendarnym batalionem "Zośka" oraz Brygadą Dywersyjną "Broda 53". Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz - trzykrotnie - Krzyżem Walecznych. Po upadku Powstania trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.

Od marca 1947 r. do lutego 1948 r. Ryszard Białous był naczelnikiem ZHP poza granicami kraju. W lipcu 1948 r. wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, gdzie zmarł w marcu 1992 r.

W czerwcu tego roku jego prochy sprowadzono do Polski i tymczasowo złożono w krypcie katedry polowej Wojska Polskiego. Zmarły w Argentynie dowódca "Zośki" chciał być pochowany w ojczystej ziemi. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL