Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego konferencję naukową oraz uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności uczestnikom strajku głodowego w więzieniu w Cottbus w proteście przeciwko decyzji reżimu gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
"W trakcie konferencji zaplanowaliśmy pięć paneli tematycznych, w tym np. bardzo ciekawy dotyczący reakcji świata na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego" – powiedział PAP dr Konrad Knoch z Europejskiego Centrum Solidarności.
W tej części konferencji przewidziano 10 wykładów m.in. "Co władze NRD wiedziały o przygotowaniach do stanu wojennego w Polsce?" (dr Filip Gańczak, IPN Warszawa), Stan wojenny w Polsce w świetle analiz amerykańskiej wspólnoty wywiadowczej (prof. Jakub Tyszkiewicz, Uniwersytet Wrocławski), "Brytyjskie i kanadyjskie reakcje na stan wojenny w Polsce. Podobieństwa i różnice" (prof. Jacek Tebinka, Uniwersytet Gdański), "Postawy polityczne w Nowej Zelandii wobec stanu wojennego w Polsce" (dr Marcin Wałdoch, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).
Ogółem, w dwudniowej konferencji, która rozpocznie się w poniedziałek, wezmą udział historycy z kilku polskich uczelni wyższych oraz oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej.
W poniedziałek w siedzibie ECS odbędzie się także wręczenie Medali Wdzięczności. Wyróżnienia te otrzymają: Knut Dahlbor, Axel Reitel, Bernd Schalbe, Viktor Witt, Thomas Zaremba – uczestnicy strajku głodowego w więzieniu w Cottbus w grudniu 1981 roku, w proteście przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Medale wręczą wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, członek kapituły Medalu Wdzięczności oraz dyrektor ECS Basil Kerski.
Medale Wdzięczności to odznaczenie, ustanowione w kwietniu 2010 r. przez Europejskie Centrum Solidarności. Przyznawane jest cudzoziemcom, którzy w latach 80. ubiegłego wieku pomagali Solidarności i opozycji demokratycznej w PRL. Medalami Wdzięczności uhonorowano dotąd ponad 700 osób z całego świata.
Uroczystość poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego "Uczcie się Polski. Opozycja w NRD i Solidarność", autorstwa Róży Romaniec.
Ponadto, w poniedziałek w ECS odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Śląsku, obudź się!". Autorem zdjęć jest francuski fotograf 31-letni Nicolas Leblanc, którego jeszcze nie było na świecie, kiedy powstała w Polsce Solidarność.
"Decyduję się na podróż po Śląsku w poszukiwaniu dawnych liderów związkowych, opozycjonistów, górników, aby pozbierać ich wspomnienia i świadectwa. Te poszukiwania pozwalają mi na rekonstrukcję wydarzeń oraz na poskładanie strzępów pamięci zbiorowej. Spotkania zabierają mnie w miejsca symboliczne, jak również prowadzą poprzez ciągle bardzo żywą kulturę Śląska" – powiedział, w komunikacie prasowym, autor wystawy.
Leblanca interesują również przeobrażenia gospodarcze dotykające Śląsk w wyniku likwidacji kopalń. Nie bierze się to z przypadku, ponieważ artysta sam pochodzi z regionu z Lille, stolicy zagłębia górniczo-hutniczego Nord, które przeszło głęboką restrukturyzację.
W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a także 46. rocznicą Grudnia'70 w niedzielę w ECS odbędzie się także zwiedzanie wystawy stałej, po której oprowadzać będą bohaterowie i świadkowie wydarzeń sprzed lat m.in. satyryk, rysownik i karykaturzysta Szczepan Sadurski, Kazimierz Koźmiński – szwagier zabitego w Grudniu'70 Ludwika Piernickiego oraz muzyk m.in. zespołów Siekiera oraz Armia Tomasz Budzyński.(PAP)
rop/ bos/